Libeček nejenom jako známé maggi, ale i rostlina lásky
Roste snad na každé české zahrádce a obvykle si myslíme, že jeho použití známe doslova jako své boty. Přesto se vás dnes pokusíme některými fakty o libečku překvapit.
Libeček je v kuchyni velmi oblíbený, vyznačuje se totiž intenzivní vůní a jen mírně hořkou chutí. Díky tomu jde o skvělý doplněk polévek, omáček i masových a rybích pokrmů. Ale využijete i jeho semena. Ta můžete nasypat třeba na saláty a vařené brambory. Podrcené pak skvěle podtrhnou chuť chleba při domácím pečení nebo třeba aromatických tvrdých sýrů.
Libeček jako rostlina lásky
Stačí se podívat na jeho české jméno a budete mít jasno. Velmi dlouho byl považován za cenné afrodiziakum a patřil dokonce mezi tajné ingredience některých nápojů lásky. Jeho semena se pak sypala na sladké pokrmy, podávané snoubencům. Tato tradice začala ve starém Římě, ovšem udržela se až do středověku. Teprve bigotní mniši začali jeho využití v tomto směru značně omezovat.
Foto: Pixabay
Libeček může nabídnout i léčebné vlastnosti
Ovšem málokdo ví, že listy libečku dokáží bojovat i proti vlhkému kašli a podporovat léčbu ledvinových onemocnění a nemocí močových cest (působí totiž diureticky). V takových případech se ho vyplatí přidávat do pokrmů ve větším množství.
Dlouhodobé užívání pomůže také v boji s vysokým cholesterolem i jako prevence proti srdečním a kardiovaskulárním onemocněním. A přitom stačí jen málo – přidat každý den do svého jídla přibližně jednu lžíci libečkových listů, a to pokud možno co nejméně tepelně upravených.
Mimo jiné proto, že obsahuje velké množství vitamínu C. Pomáhá tedy i s imunitou a celkovým posílením těla. Do je docela slušný výčet vlastností na tak obyčejnou bylinku, nemyslíte?
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)