Libeček: návod na pěstování této polévkové bylinky
Libeček (Levisticum officinale ) vnímáme většinou pouze jako bylinku, kterou přidáváme do vývaru z masa či kostí. Dodává polévce její typické aroma. I když vezmete kousek listu libečku do úst, okamžitě se vám tato polévka vybaví. Nicméně libeček je mnohem více, než to. Má mnohá použití, například také pro dosažení lepšího zdravotního stavu. Odvar z libečku není určen pro osoby mladší 18 let, ale je velice účinný při řešení různých zdravotních problémů.
Účinky libečku
Tato aromatická bylinka se používá jako přírodní afrodiziakum, protože rostlina zlepšuje prokrvení pohlavních orgánů. Dále je známá pro řešení problémů s trávením či močovým ústrojím. Velice často se používá také za účelem detoxikace organismu. Kromě toho je skvělý při dlouhotrvajícím nebo suchém kašli. Zmírňuje projevy žaludečních vředů a užitečný je i při prevenci vzniku krevních sraženin.
Výběr stanoviště
Pokud vybíráte stanoviště, měli byste zvolit teplé a světlé místo. Libeček zvládne i polostín, nejraději ale bude na plném slunci. V tomto případě ale myslete na častější zálivku. Je vhodné libeček pěstovat trochu stranou od ostatních rostliny – bylin a bobulí, jako jsou jahody či borůvky. Libeček je totiž velmi aromatická bylinka a svou vůni může předat i okolním plodinám. A ta může být na některých druzích ovoce velmi nepříjemná. Ideální pH půdy by mělo být 6 až 7.
Foto: Pixabay
Vlhkost je důležitá
Libeček potřebuje neustále vlhkou půdu, sucho snáší velmi špatně. Dbejte ale také na to, abyste půdu nepřelili. Zejména v létě může být udržení vlhkosti v půdě problematické, proto se doporučuje použít vrstvu mulče. Libeček není rostlina, které by vadil vápník, proto jej můžete zalévat i tvrdou kohoutkovou vodou. Odstátá voda je ale i v tomto případě lepším řešením.
Pěstování libečku na zahradě
Libeček je náročný na množství živin v půdě, proto je dobré ji před výsadbou obohatit o kompost. V druhé polovině května můžete libeček vysadit rovnou do zahradní půdy nebo si předem předpěstovat rostlinu doma. Při přesazování rostliny dbejte na to, abyste pečlivě všechny kořeny skryli. Po výsadbě rostlinu hojně zalijte.
Pěstování v květináči
Libeček je možné pěstovat také v květináči. I zde je zapotřebí úrodná půda. Květináč by měl být opravdu velký a hluboký, aby umožnil řádné vytvoření kořenů. Na dno květináče použijte drenážní vrstvu (hrubý štěrk, keramzit, kamínky atd.), který umožní odtok přebytečné vody. V rámci zálivky přidávejte hnojivo jednou za dva týdny. V zimě chraňte rostlinku před mrazem. Na jaře přesaďte do nového substrátu – možná bude zapotřebí použít větší květináč nebo kořenový bal rozdělte do dvou květináčů.
Zdroj: https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/ziola-w-ogrodzie-lubczyk-ogrodowy-uprawa-lubczyka-w-ogrodzie-aa-y2Mo-Ro8q-h5e8.html
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!