Libeček lékařský a jak na něj – v žádné zahrádce by neměl chybět. Jak na to, aby dorostl do dvou metrů?
Libeček lékařský byste dříve našli na každé zahrádce. Je to velmi aromatická bylinka, která nevyžaduje žádné zvláštní podmínky a daří se jí skoro všude. Dobře přezimuje a už od časného jara si můžete na zahrádku chodit pro křehké výhonky, které bujně vyrážejí ze země. Dnes ho však najdete je sporadicky. Přitom je to opravdu škoda. Dokáže přidat na chuti mnoha jídlům bez použití dalších chemických dochucovadel.
Pochází z oblasti Středozemního moře a po staletí se používá k léčebným a kulinářským účelům.
Libeček může být opravdu impozantní
Rostlina může dorůst až do výšky 2 metrů a má velké, lesklé, tmavě zelené listy, které připomínají listy celeru. V létě a na začátku podzimu vytváří žlutozelené květy, po nichž následují malé kulaté plody.
Při kulinářském použití lze listy, stonky a semena libečku použít k přidání jedinečné chuti do polévek, dušených pokrmů a dalších jídel. Má výraznou celerovou chuť a vůni a někdy se v receptech používá jako náhražka celeru. Rostlina se také používá v tradiční medicíně pro své diuretické, trávicí a protizánětlivé vlastnosti. Celkově je libeček lékařský všestranná a užitečná rostlina, která je po staletí ceněna jak pro své kulinářské, tak pro léčivé vlastnosti.
Foto: Pixabay
Výběr vhodného stanoviště
Libeček potřebuje slunné až polostinné stanoviště s dobrou propustností půdy. Je také vhodné, aby byla půda mírně vlhká a dobře odvodněná. Před výsadbou by měla být půda prokypřena a obohacena živinami. Vhodné je přidat do půdy kompost nebo jinou organickou hmotu.
Výsadba a jak na ni
Tato bylinka se nejlépe vysazuje na jaře nebo na podzim. Dbejte na to, aby byly kořeny rostliny dobře zakryty půdou a na povrchu zůstaly pouze listy. Myslete také na to, že potřebuje pravidelnou zálivku, zejména během suchých období. Ale nepřelévejte ho.
Péče o libeček není složitá
Pravidelně ze záhonu vytrhávejte plevel. A pokud se objeví poškozené nebo vadné listy, odstraňte je- nic jiného není třeba.
Sklizeň a co o ní vědět
Libeček můžete sklízet od června do září. Listy lze použít čerstvé nebo usušené, kořen se sklízí na podzim a využívá se především v suché formě. S údržbou a dostatečným zavlažováním by měl být váš libeček lékařský zdravý a plodný po mnoho let.
Zdroje: https://www.toprecepty.cz/recept/22597-cuketove-placicky/, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/libecek-v-kuchyni-aneb-jak-pripravit-domaci-maggi-ci-bylinkovy-olej.html, https://www.toprecepty.cz/recept/15077-pecene-kure-s-libeckem/
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)