Levandulový sirup – osvědčený recept pro výrobu. Zapomeňte na stonky a připravte si plátýnko

Levandulový sirup

Levandulový sirup – osvědčený recept pro výrobu. Zapomeňte na stonky a připravte si plátýnko. Levandule je bylinka oplývající nádhernou fialovou barvou a omamnou vůní, ale také léčivými účinky na mnoho neduhů. Proto se odnepaměti hojně pěstuje. Obrazy s polem rozkvetlé levandule jsou přímo ikonické, její snítky zdobí porcelán, nábytek i stěny. Levandule je prostě pořád „in“.

Seznamte se s levandulí

Levandule lékařská, známá také jako Levandula officinalis nebo levandule pravá, je rostlina s mnoha léčivými vlastnostmi. Je oblíbená kvůli svému příjemnému vůni a je často používána v aromaterapii a bylinkářství.

Levandule lékařská se často používá ve formě levandulového oleje, který může být aplikován na kůži, inhalován nebo přidáván do koupele. Je také součástí mnoha bylinných směsí a čajů.

Levandule zdobí, léčí a chutná

V dnešní době plní spíše funkci okrasnou, květináč, truhlík nebo dokonce záhonek s levandulí nejen zkrášlí a provoní byt i zahrádku, ale také odežene otravný hmyz. V zimě usušená neztrácí svoji fialovou barvu a zdobí mnohé interiéry. Mnozí bylinkáři však stále vyhledávají její pomoc při léčení nespavosti, úzkostných stavů a neklidu, bolestí hlavy či problémů se zažíváním. Užívá se také při dýchacích potížích a na dezinfekci dutiny ústní.

Stříhání levandule

Foto: Pixabay

Nemalá je její role rovněž v kosmetickém průmyslu. Málokdo si levanduli ale spojí s jídlem. Přesto už se na trhu objevuje například levandulová zmrzlina nebo limonáda. Na její přípravu využijete právě levandulový sirup. Domácí si snadno vyrobíte a pokud jste dosud zbožňovali jen vůni levandule, věřte že budete milovat i limonádu z něj.

Domácí levandulový sirup

Potřebujete:

  • 100 g levandulových květů (bez stonků)
  • 350 g cukru
  • 1 citron v biokvalitě
  • 1 l převařené vychladlé vody
  • 1 lžička kyseliny citronové

Postup:

Levandulové snítky nechte mírně zavadnout, aby vylezli všichni nezvaní návštěvníci (broučci a mušky). Poté otrhejte květy a navažte 100 g. Vložte je do hrnce, přidejte omytý a na tenké plátky nakrájený citron a vše zalijte jedním litrem převařené vychladlé vody. Hrnec přikryjte a směs nechte 24 hodin louhovat. Poté tekutinu sceďte přes jemný cedník nebo plátýnko a květy co nejdůkladněji vymačkejte (v cedníku obrácenou naběračkou nebo lžící, plátýnko vyždímejte). Výluh přiveďte téměř k varu a rozpusťte v něm cukr a kyselinu citronovou. Horký sirup slijte do vysterilizovaných nahřátých lahviček, uzavřete a uchovávejte v chladu a temnu. Pokud nechcete přidávat kyselinu citronovou, uložte sirup do lednice.

Použití levandulového sirupu

Můžete jej užívat jako domácí medicínu proti nespavosti, před spaním si dejte jednu čajovou lžičku. Sirup nejen krásně voní levandulí, ale má i úžasnou růžovou barvu a božskou chuť. Využijte jej na ozdobení šlehačkových pohárů se zmrzlinou nebo na polití palačinek či lívanců. Vyrobte z něj levandulový sorbet nebo zmrzlinu. Nejčastěji se ale podává ve formě limonády.

Levandulová limonáda

Do sklenice nalijte levandulový sirup podle chuti, přidejte pár koleček citronu nebo limety a čerstvé bylinky a dolijte studenou, jemně perlivou vodou. Pár kostek ledu a brčko a skvělý drink je na světě.

Tip nakonec:

Při rozředění ztrácí levandulový sirup svou nádhernou barvu a limonáda bude spíše došeda. Barvu můžete podpořit několika rozmačkanými borůvkami, ale i bez nich bude skvělá.

Zdroje: https://www.prozdravi.cz/recept-levandulovy-sirup/, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/levandulovy-sirup-20300619.html, https://bylinkovyraj.net/levandule-lekarska/, https://www.zahradapocernice.cz/clanek/levandule-lekarska-lavandula-angustifolia/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)