Levandule vysychá: na vině může být houbové onemocnění
Levandule se považuje za poměrně nenáročnou rostlinu, která do vaší zahrady dokáže nalákat spoustu užitečného hmyzu. Využívat ji můžete různými způsoby, ať už jako dekoraci nebo na výrobu domácích sirupů. Není proto divu, že rok od roku získává levandule na oblibě. Někdy ale můžete pozorovat, jak levandule vysychá – zejména od spodních částí. Na vině může být hniloba kořenů. Existují ale způsoby, jak ji můžete zachránit.
Levandule nemá ráda mokro
Levandule obvykle roste v oblastech, které jsou suché s minimem srážek. Proto je náchylná, pokud je půda v jejím okolí příliš vlhká. V takových případech může začít trpět houbovými onemocněními. Jedním z prvních projevů je právě vysychání levandule ve spodních částech. Čím dříve zakročíte, tím větší šanci na záchranu levandule máte. Proto neváhejte zavést příslušná opatření.
Příčina houbového onemocnění
Pokud levandule schne z důvodu houbového onemocnění, pak jste ji vystavili následujícím podmínkám:
- Levanduli zaléváte příliš často.
- Vysadili jste ji do málo propustné půdy.
- Roste v příliš vlhkém prostředí.
Pro úspěšné pěstování levandule je třeba připravit pro ni takové podmínky, v jakých roste ve svém původním prostředí. To znamená sucho, dobře odvodněná (písčitá) půda, malé množství srážek, dostatek slunečního světla a konzistentní větry. Dobře zavedená levandule v mírném podnebním pásu obvykle nevyžaduje další zálivku. V případě příliš horkého počasí můžete přistoupit k zálivce jednou za dva týdny.
Levandule je v nesprávné půdě
Houbové onemocnění se může vyskytnout i v případě, že svou rostlinu nezaléváte. Voda ze srážek se příliš dlouho drží na povrchu půdy, přichází do kontaktu s listy a to může být příčinou vzniku hniloby. To se stává u příliš těžkých půd. Pokud chcete zvýšit propustnost půdy, můžete do ní zapracovat kompost nebo písek, což zajistí rychlejší odtok vody. Pokud si myslíte, že toto je problém vaší levandule, začněte s nápravou co nejdříve.
Správná zálivka je důležitá
Levandule vyžaduje suché kořeny, ale také suché listy. Pokud tedy přistupujete k její zálivce, měli byste zalévat ke kořenům. Ne na listy či květy. Je dobré vybrat jim takové stanoviště, kde je zajištěno dostatečné proudění vzduchu.
Záchrana levandule
Pokud se už houbové onemocnění na vaší rostlině projevilo v plné síle, nemusíte věšet hlavu. Zkuste ji zachránit. Zde je postup krok za krokem:
- Vykopejte levanduli i s kořeny. Ty, které jsou nahnědlé a nahnilé, odstřihněte sterilními nůžkami.
- Odřízněte všechny vyschlé výhonky levandule – už nikdy nebudou produktivní. Odříznuté výhonky vyhoďte, do kompostu nepatří.
- Zasaďte rostlinu do květináče s vhodnou půdou. Květináč by měl mít dole drenážní otvory a dobrý nápad je na dno použít drenážní vrstvu, jako jsou kamínky nebo keramzit.
- Levanduli postavte na místo, kde je zajištěno proudění vzduchu. Měla by být minimálně metr vzdálená od ostatních rostlin, aby se choroba nemohla dále šířit.
- Zalévejte střídmě, jednou za dva týdny a květináč schovávejte před deštěm. Tím může pomoci své rostlině v zotavení.
Zdroje info:
https://www.gardeningknowhow.com/edible/herbs/lavender/revive-dying-lavender.htm
https://www.gardenerreport.com/why-is-my-lavender-drying-out/
Foto: Unsplash
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!