Levandule a její zazimování: Pomozte jí přežít nízké teploty
Zazimování levandule je důležitý krok k tomu, aby vám příští rok zase vykvetla. Při zazimování se snažíme pomoci levanduli přežít nízké teploty a drsné podmínky. Není to nic složitého. Levandule je schopná vypořádat se se suchem, takže dokáže dobře přežít zimu. Pokud má přijít opravdu drsná zima, bude třeba rostlinu zaopatřit o něco pečlivěji.
Levandule nesnáší mokro
Je dobré zkontrolovat stav půdy, ve které levandule roste. Dokáže tolerovat sucho, ale na mokrou a podmáčenou půdu je velmi citlivá. Příliš mokrá půda může způsobit hnilobu, nebo zamrznutí – a rostlina pak hyne v důsledku poškození mrazem. Příliš těžkou půdu je možné upravit přidáním písku. Nebo rostliny zasaďte na vyvýšené kopečky, aby voda lépe stékala dolů.
Foto: Pixabay
Prořezání levandule
Po odkvětu, to znamená někdy mezi říjnem a listopadem, je dobré rostlinu prořezat. Nezasahujeme do dřevnatých částí rostliny. Jednotlivé stonky zkrátíme asi o jednu třetina. Rostlina tak bude mít možnost směřovat svou energii k zazimování než k vyživování stonků. To jí pomáhá přežít zimu. Neznamená ale, že když rostlinu nestihnete prostříhat, tak nepřežije. V oblastech, kde jsou mírné zimy, se řez nechává až na jaro.
Zálivka levandule na podzim a v zimě
Levandule roste přirozeně ve středomořských oblastech, to znamená, že má raději sušší půdu. Na podzim a v zimě můžete na nějaké zalévání levandule úplně zapomenout. Rostlina si vystačí s tím, co jí poskytne déšť.
Mulčování rostliny
Před mrazem a nadměrným vysycháním půdy může pomoci mulč. Vyberte si organickou hmotu, jako je sláma, jehličí či listí ze stromů. Navrstvěte je v okolí rostliny, abyste rostlinu ochránili. S mulčováním nečekáme na období, kdy udeří první mráz. Mulč musí být položen ještě před poklesem teploty pod nulu.
Pěstování v květináčích
Na zimu je dobré levanduli přenést na místa, kde nehrozí teploty pod bodem mrazu. Místnost by měla být světlá a chladná. Rostlina by měla být chráněna před větrem a průvanem. Vhodné jsou garáž, kůlna nebo skleník. Zálivku u zazimovaných rostlin v nádobách omezíme, ale úplně nepřerušujeme. Levanduli přenášíme dovnitř v okamžiku, kdy ze stromů začínají opadávat listy.
Zdroje info:
https://www.homesandgardens.com/gardens/how-to-winterize-lavender
https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-zazimovat-levanduli-20221031.html
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!