Letnění pokojových rostlin: vyvarujte se častých chyb

Pokojové rostliny

Letnění pokojových rostlin jim může pomoci zlepšit jejich stav. Díky letnění jsou totiž rostliny vystaveny venkovním vlivům, jako je déšť či vítr. To může způsobit jejich lepší odolnost, až je zase na zimu přenesete dovnitř. Letnění napomáhá také ke zvyšování odolnosti vůči různým chorobám či dokonce škůdcům. Rostliny, které byly letněné, mohou získat krásnější zbarvení, nevytahují se za světlem (protože ho venku mají dostatek). U některých rostlin může letnění podpořit kvetení.

Při letnění pozor na slunce

Spousta lidí si myslí, že letnění znamenat vystavit rostliny na plné slunce. Pravdou je, že existují druhy, které sluníčko milují. Většina druhů vám ale poděkuje spíše za rozptýlené světlo. Můžete je dát na místo, kde sluníčko svítí jen ráno, zatímco odpoledne bude v polostínu. Velmi dobrým řešením je umístit rostliny pod vzrostlé stromy. Pokojové rostliny díky tomu získají velké množství světla, které jim prospěje, a přitom jsou stínem stromů chráněny před přímým sluncem.

rostliny

Foto: Unsplash

Postupné zvykání na venkovní prostředí

I ty rostliny, které milují pobyt na přímém slunci, se nedoporučuje ihned vystavit silným slunečným paprskům. Pomoci si můžete tak, že počkáte na vhodné počasí. Ideální je čas, kdy je podmračeno, ale teplo. Rostliny můžete postavit ke stěně domu, do skleníku či na zasklený balkon. Přímé slunce může popálit rostlinu. To poznáte podle suchých hnědých skvrn na listech. Tyto rostliny zalévejte ke kořenům, nikoli na listy. Před sluncem můžete rostliny na začátku chránit také s pomocí netkané textilie nebo přenesením na méně slunečné místo.

Zálivka za slunce

Za začátečnickou chybu považujeme zalévání rostlin v době, kdy je slunce v plné síle. Se zálivkou počkejte na dobu, kdy už sluníčko ztrácí na své síle, což je brzy ráno nebo naopak večer. Zaléváme vodou odstátou, která má podobnou teplotu, jako je teplota půdy. To zabrání teplotnímu šoku. Zaléváme ke kořenům. Případné kapky, které by utkvěly na listech, působí jako lupa – dané místo by mohly popálit. Jednou za týden přidejte do zálivky hnojivo. Substrát by měl být neustále vlhký.

Zdroje info:

https://www.dumazahrada.cz/clanek/na-co-dat-pozor-pri-letneni-pokojovych-rostlin.html

https://www.ireceptar.cz/zahrada/letneni-pokojovek.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!