Lesy jsou stále plné borůvek: Neotálejte a vyrazte, stojí to zato

Borůvky

Procházka lesem spojená s pojídáním a sběrem borůvek je naprosto jedinečná. Pokud tuto činnost máte rádi, pak nastal v podstatě nejvyšší čas vyrazit. Borůvkami se to v mnohých oblastech jenom hemží a rozhodně stojí za to si nějaký ten hrníček nebo bandasku natrhat. Odkud vlastně borůvky přišly, v čem jsou zdraví prospěšné a jak je využívat? Na všechny tyto otázky vám odpovíme v následujících řádcích.

Původ v Severní Americe

Borůvky jsou plodinou, která tvořila v minulosti nedílnou součást stravy Indiánů v Severní Americe. Tradičně ji využívali jako plodinu schopnou dokonale prodloužit trvanlivost sušeného masa. V borůvkách se i dnes nachází spousty antioxidantů. První osadníci ovšem získali od indiánů vědomosti o tom, že borůvky dokážou také léčit. Tradičně se tak borůvky používaly hlavně pro zmírnění průjmových stavů a také porodních bolestí.

Borůvky

Kdy vyrazit na borůvky?

Zralost těchto malých modrých plodů se samozřejmě odvíjí především od nadmořské výšky, v níž rostou. U nás je najdeme především v lesích a také na okrajích luk. Dozrávají na počátku července, nicméně jejich sezona končí až vcelku pozdě, mnohdy až v září. Aktuálně je borůvek v lesích dostatek, o čemž se můžete přesvědčit i na našich fotografiích pocházejících z Orlických hor, konkrétně z okolí Říček.

Borůvky

Co borůvky obsahují a jak pomáhají?

V první řadě je třeba jmenovat antioxidačních fytonutrienty, a to konkrétně flavonoid antocyanin. Ostatně díky němu mají borůvky zcela specifickou silně nachovou barvu. Antocyaniny mají silně antioxidační a protizánětlivé účinky. Dokážou organismus chránit před poškozením v důsledku působení volných radikálů. Mimo jiné ještě v borůvkách najdeme železo a solidní množství vitaminu C. Borůvky se dokonce využívají i při léčbě očních chorob, konkrétně šerosleposti. Výborné jsou i na hemeroidy a pro lidi mající křečové žíly. Nejnovější poznatky vědců dokonce hovoří o tom, že pomáhají při zpomalení mnoha degenerativních chorob. Pozitivní účinky jsou spojovány i s roztroušenou sklerózou. Borůvky jinak pomáhají při průjmech a dokážou zklidnit organismus. Vyhledává je dokonce i lesní zvěř! Co se týká využití, výborné jsou samozřejmě čerstvé, nicméně lze je i usušit, případně zavařit či použít do marmelád.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.