Lesní jahody si můžete vypěstovat i doma na dvorku

Jahodník

Lesní jahody (Fragaria vesca) rostou ve volné přírodě, aniž by o ně kdokoli pečoval. To by mohlo znamenat, že jejich pěstování není nijak náročné. Stačí dodržet několik podmínek pro jejich pěstování a pak už porostou samy. Oproti jahodám zahradním mají lesní jahůdky menší plody, které jsou ale sladší a plné chuti. Proto je spousta lidí miluje. Jejich sběr může trvat o něco déle, takže si možná budete chtít vysadit jen několik málo keříků.

Lesní jahody jsou zdravé

Lesní jahody jsou nejenom velmi chutné, ale obsahují látky, které jsou prospěšné našemu zdraví. Tak například díky obsaženým flavonoidům mohou působit močopudně a působí jako antioxidanty. Díky tomu mohou pomoci odvrátit mnohé choroby. Lesní jahody obsahují také třísloviny, které jsou prospěšné při léčbě průjmu. Tyto malé plody mají neuvěřitelnou sílu – právem je řadíme mezi přírodní antibiotika. Lesní jahody jsou zdrojem vitamínu C, organických kyselin a karotenoidů.

Jahody

Foto: Pixabay

Lesní jahody pěstování

Pěstování skutečně není náročné. Lesní jahody nejsou vybíravé na půdu. Můžete je pěstovat v nádobách i rovnou v záhonu. Lesní jahody milují slunečná nebo mírně zastíněná stanoviště. Půda, v které je pěstujeme, nesmí nikdy vyschnout. Udržování neustále vlhké půdy je tedy zásadním bodem při pěstování lesních jahod. K tomuto nám může pomoci mulč (například vysušená posekaná tráva či sláma) nebo zahradní textilie. Půda by měla být ideálně snadno propustná. Protože na slunci by půda mohla snadno vysychat, můžete jahody pěstovat ve stínu stromů.

Péče o lesní jahody

Pokud jsou splněny podmínky na vhodné umístění, pak už je péče o lesní jahody velmi snadná. Jednotlivé jahodníky od sebe umísťujte ve vzdálenosti 20 až 30 cm. Vhodné je pravidelně odstraňovat plevel, který s jahodníky soupeří o živiny a vodu a navíc znesnadňuje sběr ovoce. Půdu udržujeme neustále vlhkou. Hnojit nemusíme, stačí jednou za rok přidat kompost do půdy obklopující jahodníky. Hnojení dusíkem je nebezpečné, protože se může vytvořit plíseň šedá.

Zazimování lesních jahod

O jahodníky pěstované přímo v půdě se starat nemusíme – jsou mrazuvzdorné. Avšak jahodníky, které pěstujeme v nádobách, je třeba chránit. Nádoby můžeme přemístit do chladné místnosti nebo je obalit slámou, jutou či netkanou textilií. Na konci zimy, když mrazy poleví, můžete květináče s jahodníky opět vynést ven.

Plody jahod

V květnu můžeme na svých jahodnících pozorovat malé bílé květy se žlutým středem. A v červnu už můžete začít sklízet sladké červené plody. Některé jahodníky plodí až v listopadu. Můžete si vysadit několik druhů lesních jahod, abyste je sklízeli celé léto a podzim. Ovoce je možné zmrazit, usušit, ihned zkonzumovat nebo si z něj vytvořit peeling na obličej.

Zdroje info:

https://drzewkaowocowe24.pl/przydomowa-uprawa-poziomki/

https://www.ireceptar.cz/zdravi/lesni-jahody-zdrave-mlsani-a-pestovani-na-zahrade.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!