Lemongrass: tuto rostlinu si můžete pěstovat i doma

Lemongrass

Lemongrass, citronová tráva nebo voňatka citronová (Cymbopogon citratus): to všechno jsou názvy pro jedinou rostlinu, která se vyznačuje výraznou citronovou vůní a chutí. Původem pochází z tropických oblastí Asie a indického subkontinentu. Navzdory domu je relativně snadné pěstovat ji ve své domácí bylinkové zahradě. Je to pěkná hrnková květina. Sušená nebo čerstvá citronová tráva se běžně používá k přípravě bylinných čajů a jiných nápojů. Při vaření s citronovou trávou můžete použít čerstvé, sušené listy nebo ty nadrcené na prášek.

Lemongrass a její využití

Tato rostlina je oblíbená v asijských pokrmech: dodává zajímavou chuť polévkám i dušeným masům. Tato bylina má štiplavou citronovou, bylinnou a sladce květinovou chuť, která dobře funguje se sladkými i slanými jídly a nápoji. Je to tedy poměrně univerzální rostlina, avšak v České republice se s ní ještě učíme pracovat.

Lemongrass v kuchyni

Lemongrass v kuchyni: Zdroj obrázku Pixabay.com

Lemongrass a zdraví

V některých částech Indie je citronová tráva považována za základní rostlinu v léčebné praxi ájurvédy mysli a těla. Běžně se používá ke zmírnění nachlazení a rýmy a někteří lidé ji v tomto ohledu srovnávají se zázvorem. V Indii je lemongrass označována slovem „Kérale“, což v překladu znamená „sušená zázvorová káva“.

Čaj z lemongrass

Jedním z nejběžnějších způsobů, jak používat citronovou trávu, jsou tisany, kterým se často říká bylinné čaje. Na přípravu lze použít čerstvou i sušenou citronovou trávu. Můžete nasekat čerstvé listy nebo jednoduše rozdrtit sušené listy. Obecně lze říci, že asi jedna čajová lžička listů citronové trávy na šálek vroucí vody je dobrý poměr. Obzvláště populární je lemongrass ve spojení se zelenými čaji.

Pěstování lemongrass

Připravte si nádobu, ve které budete tuto rostlinu pěstovat. Semínka dejte na povrch substrátu a jen malinko je zatlačte do hlíny a zasypte. Poté zlehka zalijte. Substrát by měl být dobře propustný, lemongrass nesnáší, má-li stát ve vodě. K tomuto účelu je vhodné, když na spodek květináče přidáte drenážní vrstvu. Poté už květináč umístěte na co nejsvětlejší místo a zakryjte průhledným mikrotenovým sáčkem nebo sklem. Nyní už jen čekejte, až vyklíčí.

Klíčení rostliny

Ideální teplota pro klíčení i následný růst rostliny je 20 až 22 °C. Než se objeví první rostlinky, potrvá to asi 10 až 20 dní. Zalévejte rosením – k tomu se hodí různé květinové rozprašovače. Takovým způsobem zalévejte rostliny ještě před vyklíčením. Mladé rostliny můžete přesadit do květináče, kde je potřeba dopřát jim pravidelnou zálivku. Avšak pozor na přelití, na to je lemongrass velice citlivá. V létě je vhodné letnění rostliny.

Lemongrass: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!