Léky přímo z přírody: Bylinky na odřeniny a pohmožděniny
Milujte výlety do přírody, běh nebo jakékoli aktivity v exteriéru? Aby ne, vždyť se při nich člověk dokonale uvolní, užije si příjemného relaxu a nabere nové síly. Ne vždy se ale všechno daří podle našich představ. Může se stát, že nedopatřením upadneme a způsobíme si odřeniny nebo pohmožděniny. V tomto momentu většinou saháme po nějakých náplastech, desinfekcích a jiných léčivech z lékárničky. Možná zbytečně, vždyť přímo na zahradě nebo v přírodě najdeme takovýchto léků spoustu. Léčivek je hodně a my vám ty nejznámější představíme právě v tomto článku.
Řebříček obecný s charakteristickou kořenitou vůní
Achillea millefolium, jak je řebříček lékařský odborně latinsky nazýván, najdeme v přírodě, a to hlavně na loukách, mezích a také okolo cest. Bez problémů vyroste i v poměrně kamenité půdě. Záměrně se pěstuje velmi málo. Sbírá se kvetoucí nať, a to od června až do konce srpna. Suší se ideálně zavěšené v menších svazcích. Řebříček má vynikající antibakteriální účinky a dokáže čistit i hodně zanícené rány. Výborný je odvar připravený z čerstvé nebo nasušené natě.
Foto: Pixabay
Síla aloe vera
Aloe vera najdeme v mnohých farmaceutických a kosmetických přípravcích. Děje se tak díky tomu, že obsahuje látky schopné zklidnit pokožku a podpoří i její obnovení. Aloe vera se řadí k nenáročným sukulentům, jež lze pěstovat bez problémů doma v květináči. Přes zimu je zapotřebí dát rostlinu k jižnímu oknu, v teplejších dnech se letní. Optimálně roste v písčité půdě. V létě není nutná zálivka. Pozor ale i na velmi slabý mráz, jenž může rostlinu zlikvidovat. Vytékajícím gelem přímo z rostliny se tradičně léčí drobné popáleniny a rány řezného charakteru. Pomáhá i proti hmyzímu štípnutí.
Foto: Pixabay
Kostival lékařský
Symphytum officinale má léčivý kořen, o němž se dostaly informace už do knih vydaných ve starověku. Latinský název jasně hovoří o tom, že rostlina by měla sjednotit a scelovat. Mimo kořenů se ale využije i nať. Kostival potřebuje kyprou půdu s dostatkem živin. Kostival se nejčastěji nachází u vodních toků a také v lesích s vlhčím podkladem. Na zahradě vám dokáže dlouhodobě růst na jednom místě. Kořeny se vyrývají na podzim, nakrájí na kolečka a následně suší na vzduchu. Nať i listy lze sklízet počas celého léta. Výborný je pro optimální srůstání kostí a hojení tupých ran. Nejlépe se hodí na obklady. Výborný je i na křečové žíly či svalové záněty.
Foto: Pixabay
První pomoc přímo z lesů a luk
Jinak lze najít ještě spousty dalších léčivek, a to přímo v přírodě. Typické jsou kupříkladu:
- violka trojbarevná na ošetření drobných ranek,
- medvědí česnek pro antibakteriální účinky,
- sedmikráska chudobka,
- máta peprná pro zmírnění bolesti.
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.