Lékořice: jak na sklizeň a sušení
Lékořice (Glycyrrhiza glabra) je bylinka, která se používá na přípravu čaje. Oblíbená je zejména pro svou sladkou chuť. Můžete ji pěstovat i na své zahradě. Pro výrobu čajů a dalších bylinných produktů z lékořice se používá právě kořen této rostliny. Pokud tedy budete chtít sklízet lékořici, budete muset vykopat celou rostlinu. Zatímco existují lidé, kteří chuť lékořice milují, najdou se i tací, kteří ji rádi nemají. Řekněte sami, kolik znáte lidí, kteří nejedí klasické pochutiny známé jako lékorky.
Sklizeň kořenů
Sklizeň lékořice provádíme tehdy, dosáhne-li rostlina stáří minimálně dvou let. Sklizeň je vhodná ideálně na podzim, kdy končí vegetační období rostliny. V tomto čase by měly květiny být ve stádiu, kdy začínají dokvétat. Lékořice je poměrně velká bylinka, při sklizni jejích kořenů bude třeba ji vykopat celou. Použijte k tomu ideálně rýč nebo vidle. Pokud je vám líto odseknout všechny kořeny rostliny, můžete s pomocí zahradních nůžek odstřihnout pouze několik postranních kořenů. Hlavní kořen ponechte na rostlině, kterou pak můžete znovu zasadit.
Foto: Pixabay
Sušení kořene na vzduchu
Kořen lékořice je možné sušit několika způsoby. Jedním z nich je právě sušení na vzduchu. Jedná se o nejjednodušší metodu, ke které ale budete muset mít dávku trpělivosti. Trvá tři až šest týdnů, než kořeny lékořice nasušíte. Jak přesně na to? Vezměte několik dobře očištěných kořenů a svažte je do svazku. Ten pak zavěste na chladné a suché místo, kde bude dostatečně cirkulovat vzduch.
Sušení na slunci
Sušení na slunci je metodou, která je rychlejší. Očištěné kořeny lékořice nakrájejte na kousky dlouhé asi 2,5 cm a rozložte je na tác. Tyto kousky by se neměly vzájemně dotýkat. Postavte je na slunečné místo, které je chráněné před větrem. Asi za dva týdny by mělo být sušení hotové.
Sušení v sušičce
Úplně nejrychlejší metodou je ale sušení v sušičce na ovoce. Jedná se ale o metodu nejrizikovější, při které se dá nejvíce zkazit. Kořeny umístěte na podnosy sušičky tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Nastavte sušičku na nízkou teplotu. Po několika hodinách zkontrolujte. Jakmile budou suché, můžete je umístit do vzduchotěsné nádoby. Zde vydrží asi jeden rok.
Použití kořenu lékořice
Pokud máte mlýnek na kávu, můžete sušené kořeny rozemlet na prášek a ten velice snadno použijete do jakýchkoli produktů, které mají mít příchuť lékořice. Čaj připravíte tak, že 1 lžičku lékořice (vcelku nebo i mleté) zalijte v šálku s vodou. Nechte louhovat po dobu asi 3 minut, slijte a vypijte. Pokud máte radši silnější chuť čaje, můžete nechat louhovat déle. Pro začátek je ale dobré začít s kratší dobou louhování. Lékořice se dobře pojí i s jinými bylinkami, takže si můžete připravit bylinnou směs. Vhodnou kombinací je lékořice a skořice, zázvor nebo máta.
Zdroj: https://www.urbangardengal.com/harvest-dry-licorice-roots/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!