Lekníny: jak na jejich pěstování
Latinský název leknínů je Nymphaea. Pokud vám toto slovo připomíná jméno nymfa, je to dobrý postřeh. Latinský název pro lekníny je skutečně odvozen od jména řecké nymfy, a to konkrétně od té, která si kvůli Herakleovi vzala život. Právě z jejího těla prý vznikly rostliny. Dodnes jsou symbolem pěkného a čistého vztahu.
Jak hluboko?
Každý druh leknínu má doporučenou hloubku, do které byste ho měli vysadit. Pokud ale požadavkům svého leknínu nemůžete vyhovět (máte například méně hluboké jezírko), nebojte se. Lekníny se dokážou přizpůsobit i jiným hloubkám. Lekníny pěstujeme v nádobách, proto je práce s nimi na zimu o něco snadnější. Jednoduše nádobu vyjmete a dáte na teplejší místo. Zde jsou doporučené hloubky pro různé typy leknínů:
- Zakrslé lekníny: patří mezi nejmenší lekníny a jsou vhodné do ne příliš hlubokých jezírek. Vystačí si s hloubkou 20 až 40 cm. V zimě je potřeba uchránit srdíčko rostliny před ledem – vhodné je vyjmout nádobu a přesunout ji do větší hloubky ještě před příchodem mrazů.
- Střední hloubka: za střední hloubku (kam patří většina u nás pěstovaných druhů) považujeme hloubku od 40 do 60 cm.
- Nejhlubší: některé lekníny potřebují ke svému růstu vysoký sloupec vody – od 60 do 120 cm.
Pokud lekníny sadíme do větší, než je doporučená hloubka, je potřeba zajistit cirkulaci vody. V takovém případě nebude ve větší hloubce příliš velká zima pro růst leknínu. Jiným řešením je leknín postupně přesouvat do větší hloubky (když se rozroste už mu zima tolik nevadí).
Leknín: Zdroj obrázku Pixabay.com
Hnojení
Pokud použijete výživný substrát (například 3 díly uleželé kompostové zeminy a 1 díl písku), první hnojení nás čeká až při přesazování. Při přesazování do nové zeminy jednoduše zamíchejte hnojivo na bázi Osmocote nebo Plantacote. Rostliny, které nepřesazujeme, hnojíme tak, že je vyndáme z vody a do substrátu uděláme díru, kterou vyplníme hnojivem. Tento otvor utěsníme zeminou a rostlinu opět vložíme do vody.
Zimování leknínů
Pozor je potřeba dát na lekníny, které mají žlutý květ, protože ty byly vyvinuty ze subtropického druhu, takže jsou choulostivější. Pokud jsou ostatní druhy leknínů pěstovány v doporučené hloubce a není-li zima příliš krutá, většina leknínu si s ní poradí. Pokud leknín nezamrzne, uchová si pod vodou poupata, která mohou vyrůst už časně zjara. Jinak je zapotřebí čekat – květy se obvykle objevují až poté, co se vytvoří dostatečně velká listová plocha. To se děje od konce dubna až do prvních mrazů. Odumírající listy a odkvetlá poupata pravidelně odstraňujeme.
Leknín: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!