Lekníny a typy jejich oddenků
Přes den otvírají a v noci zavírají svůj květ. Jsou to vodní rostliny. Jejich latinské jméno zní Nymphaea. To všechno jsou charakteristiky nejoblíbenější rostliny, kterou pěstujeme v jezírkách či jiných vodních plochách. Lekníny znají už i malé děti, protože se velmi často vyskytují také v parcích nejrůznějších zámků. Jejich pěstování není příliš náročné, což je dalším důvodem obliby této rostliny. Kritické je ale pro ně období zimy. Jak to udělat, abychom se z jejich krásy mohli těšit každý rok?
Křížení leknínů
Lekníny, jak je známe dneska, vznikly dlouhodobým křížením několika botanických druhů (z amerických, evropských i asijských planých rostlin). Typická barva leknínu je bílá, avšak dnes už byly vytvořeny kříženci s červeným, růžovým nebo dokonce žlutým květem. Jako první začal lekníny cíleně pěstovat Francouz Joseph Bory Latour v 19. století.
Leknín: Foto Pixabay
Druhy leknínů
Lekníny se dělí podle typu oddenků, které ovlivňují to, jakým způsobem budou zasazeny do pěstební nádoby. Mohou to být tyto:
- „Běžecký“ – nejedná se přímo o botanický název, ale když vám vysvětlíme, o jaký typ se jedná, bude vám vše jasné. Tento typ oddenku vzniká křížením Nymphaea odorata a Nymphaea tuberosa. V dobrých podmínkách může za jednu sezónu narůst až o půl metru. Právě kvůli tomuto rychlému růstu je proto vhodné zvolit co největší možnou nádobu, ideálně plastovou. Oddenky sázíme řeznou ranou k okraji nádoby, aby později měly dostatek prostoru pro svůj růst. Přesazujeme jednou za dva roky. Jakmile rostlina přeroste nádobu, ve které je zasazena, začíná strádat.
- Kompaktní oddenek – při přesazování s ním nejsou takové problémy, protože jeho růst je poměrně pozvolný a kompaktní. Často se také větví. Právě tímto typem je většina moderních kultivarů.
- Mexicana – jedná se o oddenky subtropického leknínu Nymphaea mexicana. Tento leknín byl použit k vyšlechtění nových odrůd, které jsou v Evropě mrazuvzdorné a obvykle mají žlutou barvu květu.
- Vzpřímený oddenek – také nazývaný jako ananasovitý oddenek. Jeho přírůstky jsou velmi pomalé. Obvykle jsou typické pro zakrslé lekníny. Ty je potřeba přesazovat čas od času (například když si všimnete, že leknín začíná strádat). Dole je seřízněte a nasaďte hlouběji do substrátu.
Pěstování leknínů
Lekníny sázíme do předem připravených kontejnerů. Důležitý je výběr substrátu, který musí být výživný – pokud není, je zapotřebí přihnojování. V jezírku vybereme pro lekníny hlubší a zadní části. Pokud ve svém jezírku pěstujete taktéž ryby, je dobré zakrýt povrch kontejnerů s lekníny například valouny přiměřené velikosti. Při sázení je potřeba vzít ohled na to, o jaký typ oddenku se jedná, zda poroste rychle nebo pomaleji. Podle toho pak volíme typ nádoby.
Leknín: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!