Léčivý eleuterokok lze pěstovat i u nás

eleuterokok

Z obchodů ho známe nejčastěji pod názvem sibiřský ženšen a má pověst univerzálního léku na téměř všechny neduhy. Do těchto spekulací se pouštět nebudeme. Nicméně pokud přípravky z eleuterokoku často nakupujete, možná se vám vyplatí si jeho pěstování vyzkoušet.

Eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus senticosus nebo také Acanthopanax senticosus) pochází původem ze Sibiře, ovšem dnes roste divoce i v Číně, Japonsku a Koreji. Svůj věhlas si vydobyl jako alternativa klasického ženšenu (Panax ginseng), ovšem mnohem levnější a dostupnější.

O výsev se raději nepokoušejte, jinak pěstování těžké není

Co do klíčení je eleuterokok trochu svéhlavička, náročná na stratifikaci. Ovšem pořídíte-li již mladé sazenice, zjistíte, že se jim u nás bude docela dobře dařit. Pozor je třeba dát na tři faktory. Tím první je velmi humózní a výživná půda. Vysoká vrstva domácího kompostu bude perfektní.

eleuterokok

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

Vybírejte také mírně zastíněné místo. Sibiřský ženšen sluneční úpal nesnáší, snadno o něj přijdete. Mladé rostliny jsou nejcitlivější, ty je často nutné přistínit i na polostinném stanovišti. A třetím důležitým bodem je hloubka výsadby. Eleuterokok koření mělce a své kořeny rád vyhání do stran. Mnoho začínající zahradníků dělá však stejnou chybu. Rostliny, které si zakoupí, jim totiž připadají zasazené nedostatečně, takže jim doma v záhonku trochu „dopřejí.“ To je však chyba, na níž eleuterokok brzy zareaguje úhynem. Pečlivě se proto podívejte, jak je bylinka v květináči zasazena a napodobte to.

K této podmínce se váže i nutnost výběru závětrného místa pro výsadbu, pokud možno chráněného i před prudkými lijáky.

Kdy sbírat kořen

Nenechte se mýlit, nejde o žádného „macka.“ Kořeny eleuterokoku jsou spíš drobné, zato však opravdu dlouhé. U starých rostlin mohou dosáhnout i 30 metrů. V našich podmínkách je lze sklízet už ve druhém roce od výsadby. Je nutné je nasušit (teplota nesmí přesáhnout 50 °C) a dále používat například do čaje. Z čerstvých se pak připravuje tinktura. Posilují organismus a stimulují činnost pohlavních orgánů a štítné žlázy.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)