Léčivé moruše nasbíráte třeba v parku
Zatímco v Číně se moruše bílá (Morus alba L.) pěstuje zejména jako živný strom, z něhož je sklízeno listí pro housenky bource morušového, v Evropě jí mnohem častěji vídáme jako okrasnou součást parků nebo dokonce prvek živých plotů
Bílé, fialové nebo téměř černé plody, připomínající ostružiny, nevypadají na první pohled nijak lákavě. Pokud je však ochutnáte, překvapí vás svou příjemně sladkou chutí. A v druhé řadě také svými léčivými účinky.
Z čeho se skládá plod moruše
Už ve starověku znali léčebné účinky morušových plodů staří Číňané. Používali je zejména jako diuretický prostředek a lék proti horečkám. Dnes však víme, že toho moruše dokáží mnohem více. Zaujmou vás zejména obsahem důležitých látek. Jde zejména o:
- vitamín C,
- vitamin B,
- zinek,
- mangan,
- železo,
- měď,
- draslík
- vápník,
- antioxidanty,
- esenciální aminokyseliny.
A pokud bychom se podívali na jejich výživové složení, pak tvoří plody moruše z 80 % cukry, dále pak vláknina (7 gramů na 100 g plodů) a bílkoviny spolu nenasycenými tuky (dohromady 6 gramů ze 100 g plodů).
Zdroj obrázku: Pixabay.com
S čím vším vám mohou pomoci moruše
Látky v plodech se dokáží příznivě podílet na snižování hladiny krevního cukru. Zpomalují totiž rozklad škrobů v potravinách na jednoduché cukry, pomáhají tedy při cukrovce II. typu, neměly by se však kombinovat s antidiabetickými léky. Hrozí totiž hypoglykémie.
Působí také preventivně proti ateroskleróze, díky čemuž se starají o zdraví vašich tepen a kardiovaskulárního systém všeobecně. Hovoří se také o jejich úloze při prevenci Alzheimerovy choroby. Poradí si totiž s potlačením tvorby proteinu β-amyloid1-42, který se na vzniku této nemoci podle všeho významně podílí. Snižuje rovněž jeho neurotoxicitu.
A moruše vám mohou pomoci také s hubnutím. A to i přes svůj vysoký obsah cukrů. Další látky totiž snižují oxidaci lipoproteinů s nízkou hustotou. Tuky se tedy hůře ukládají a naopak je podporováno spalování těch, které jsou již usazeny v našem těle. Samozřejmě v kombinaci s vhodnou stravou a cvičebním režimem.
Moruše si dopřejte i během zimy
Moruše dokáže vyrůst až do výšky 15 metrů a velmi dobře plodí i v nepříznivých podmínkách, není proto problém donést za malou chvíli domů několik košíků zralých plodů. A co s nimi? Zamrazte je nebo zavařte – a to nejlépe bez cukru. A jak na to? Ovoce dobře omyjte a osušte. Pak ho propasírujte nebo alespoň podrťte nekovovým nástrojem. Půjde to dobře jen tehdy, máte-li moruše, které samy téměř odpadávají od stopek.
Přesuňte je do hrnce a podlijte několika lžícemi vody. Ovoce přiveďte k k varu, poté plamen snižte a vařte další hodinu. Občas zamíchejte a případě potřeby dolijte tekutinu. Po této době ještě horký džem nalijte do sklenic, zavařte a nechte pomalu vychladnout.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)