Lebeda: Tak trochu jiný špenát s funkcí užitkovou i okrasnou
Chcete si vypěstovat tak trochu jiný špenát? Máte rádi, když vaši zahradu zdobí rostliny, které zaujmou po dekorativní stránce, a ještě k tomu jsou jedlé a našemu zdraví prospěšné? Vypěstujte si lebedu. Poradíme, jak na to.
Lebeda zahradní je nazývána taktéž jako divoký špenát. Pokud je tato rostlina pro vás neznámou, tak vás seznámíme s jejími benefity a prozradíme, jak ji pěstovat. Nebo jste ji možná kdysi měli na svých záhoncích, ale poté ji nahradili špenátem. Zkrášlete si zahradu lebedou a využijte ji v kuchyni. Však pěstování zvládne i začátečník.
Základem je slunné a prostorné místo
Záleží už na vás, zda sáhnete po klasice nebo naopak barevné variantě, kdy si tak oživíte zahradu i poutavými tóny červené. Barevná varianta je rovněž vhodná ke konzumaci. Na půdu rostlina není nikterak náročná, ale potřebuje sluníčko a také potřebný prostor, neboť je poměrně rozložitá a vysoká. Lebeda nepotřebuje mnoho vody, ale je třeba jí dopřát pravidelnou zálivku. Pozor ovšem na přemokření. V neustálém vlhku hrozí riziko plísně. V počátku růstu je dobré poskytnout zálivku organickým hnojivem s množstvím dusíku. Později už nepřihnojujte.
Přestože se vysévá v měsících březen a duben, tak můžete i klidně nyní v květnu. Jen je zapotřebí uhlídat růst a včas sklízet. Nejkvalitnější bývají listy z rostliny vysoké cca 50 cm. Jakmile rostlina začne kvést, listy dostanou nahořklou chuť, začnou být tuhé a jejich celková plocha se zmenší. Šťavnaté a chutné listy se dají sklízet už 40 dní po výsevu. Délka se odvíjí i na základě počasí.
Zdroj vitamínů a minerálů
Lebeda i na úkor své rozpínavosti není plevel, ale zásobník látek mající pozitivní vliv na naše zdraví. Obsahuje vitamíny řady B, C, E, hořčík, fosfor, železo. To už stojí za pozornost. Výhodou rostliny je i to, že její listy můžete trhat průběžně a používat do jídel a buďte si jistí, že za nedlouho vyrostou další nové listy. Mladé listy jsou křehké a ihned vhodné ke konzumaci. Zatímco starší je lepší trochu podusit, aby změkly.
Lebeda zahradní: foto autor les
Lebeda coby postní ukrajinské jídlo
Rostlina se pyšní bohatou historií. Už ve středověku se těšila oblibě na talíři u našich předků, kteří z listů lebedy dělali saláty nebo se jedla jako špenát. Na Ukrajině se z lebedy a česneku vaří postní jídlo, které má lidový název natyna.
Zdroj: ireceptar.cz, zahrada-magazin.cz
Náhledové foto: Autor Salicyna
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Atriplex_hortensis_var._rubra_2018-05-01_9943.jpg