Lazury na dřevo: klíč k dlouhému životu a kráse palubek i nábytku

lazura-na-drevo

Chtěli byste, aby vaše dřevěné palubky či nábytek ze dřeva stále zářily krásou a vydržely vám co nejdéle v perfektní kondici? Pak by ve vaší domácí výbavě neměly chybět kvalitní lazury, které jsou neocenitelným pomocníkem v boji proti stárnutí a poškození dřeva. Díky nim můžete prodloužit životnost, stejně jako zvýraznit přirozenou kresbu dřevěných povrchů, ať už v interiéru, nebo exteriéru.

Co je lazura na dřevo a jak se liší od laku a oleje?

Lazura je speciální ochranný a dekorativní nátěr na bázi pryskyřic a olejů. Na rozdíl od krycího laku, který tvoří pevný povlak na povrchu, lazura ponechává přirozenou texturu a kresbu dřeva viditelnou. Zároveň proniká do povrchu dřeva a chrání ho před vnějšími vlivy, jako je vlhkost, UV záření, hniloba a hmyz. Lazura tak poskytuje dřevu potřebnou ochranu a zároveň mu umožňuje „dýchat“.

Setkat se můžete i s přírodními oleji na dřevo. I ty pronikají přímo do dřeva a zvýrazňují jeho přirozený vzhled a krásu, oproti lazurám ale poskytují nižší míru ochrany, a jsou proto méně vhodné k použití do exteriéru. Respektive pokud se pro ně rozhodnete, je potřeba počítat s častějšími obnovovacími nátěry.

Jakou lazuru vybrat?

Lazury na dřevo lze rozdělit podle různých kritérií. Při výběru se ale rozhodujte především podle toho, co od lazury očekáváte a jakým vlivům je vystaveno dřevo, které budete lazurou ošetřovat.

Lazury podle odolnosti a způsobu aplikace

Venkovní/silnovrstvé lazury: Venkovní lazury jsou určeny pro dřevo umístěné v exteriéru, například na terase či zahradě, které je vystaveno silným povětrnostním vlivům – vlhkosti, UV záření a mechanickému poškození. Použít byste proto měli takzvané silnovrstvé lazury, které na povrchu dřeva vytvářejí silnější ochranou vrstvu a které jsou zároveň vyrobeny z odolných pryskyřic a pigmentů.

Interiérové lazury: Interiérové lazury na dřevo obsahují méně odolné pryskyřice a pigmenty, neboť se předpokládá, že dřevo nebude tolik namáháno. Setkat se můžete také s pojmem tenkovrstvé lazury.

TIP: Na zahradní nábytek použijte lazury s UV filtry, které maximálně chrání dřevo před slunečními paprsky a zpomalují vyblednutí barev.

Podle typu pryskyřice

Alkydové lazury: Jsou vyrobeny z alkydových pryskyřic, které jsou odolné vůči vodě, UV záření a zároveň i mechanickému poškození.

Akrylátové lazury: Obsahují akrylátové pryskyřice a podobně jako alkydové lazury chrání dřevo proti vlhkosti a UV záření, stejně jako zvyšují jeho odolnost vůči mechanickému poškození.

Olejové lazury: Skládají se z přírodních, nebo syntetických olejů, které pronikají do dřeva a chrání ho před vlhkem a UV zářením. Olejové lazury také zvýrazňují přirozenou kresbu dřeva.

Podle barevných preferencí
Lazury mají kromě ochrany také dekorativní účel. Vybírat přitom můžete z celé řady odstínů, od přírodních až po výraznější barvy, jako jsou červená, stříbrná či moderní antracitové odstíny. Intenzivnější odstíny obsahují také více pigmentů, díky kterým je ochrana dřeva o něco větší.

Kdy a jak lazuru na dřevo aplikovat

Pravidelné lazurování pomáhá udržet dřevo pružné a omezuje jeho sesychání a popraskání. Vytváří na povrchu ochranný film, který prodlužuje životnost dřevěných prvků. Lazuru byste měli aplikovat na čistý a suchý povrch pomocí štětce ve směru vláken dřeva, aby vznikl rovnoměrný nátěr. Pro dřevěné prvky umístěné trvale v interiéru postačí nátěr každé 2-3 roky, u dřeva v exteriéru, jakou jsou například terasová prkna, obložení či dřevěný zahradní nábytek, je lepší nátěr obnovovat každý rok.

Lazury na dřevo jsou jednoduchým a cenově dostupným způsobem, jak prodloužit životnost dřeva a zachovat tak jeho krásu i funkčnost po mnoho let. Pokud chcete, aby vaše dřevěné povrchy vypadaly skvěle a byly chráněny, investujte do kvalitní lazury a pravidelně ji aplikujte.

Náhledové foto: palubky-online.cz

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.