Larva berušky: vypadá hrozivě, na své zahradě ji ale chcete
Pokud máte vlastní zahradu, jistě se na ní setkáváte s hmyzem, který nevypadá vábně. Je důležité uvědomit si, že ne všechen hmyz patří mezi škůdce. Larva berušky je toho příkladem. Někdy je dokonce větší, než dospělý jedinec. Na své zahradě ji ale rozhodně chcete, proto byste si ji měli hýčkat. Dokáže totiž spořádat velké množství mšic. Je účinnější, než leckteré prostředky na jejich hubení. Proto je dobré vědět, jak vlastně vypadá.
Vývoj berušky
O tom, že motýl prochází určitými vývojovými stádii, ví každé dítě. Nejprve jsou vajíčka, ze kterých se po čase vylíhne larva. Ta může spořádat velké množství potravy (proto jsou někteří motýlci považováni za škůdce). Zakuklí se, aby se proměnili v motýla. Vývoj berušky je velmi podobný – vajíčka, larva (která čtyřikrát svlékne svou kůži), kukla a nakonec dospělý jedinec. Tento vývoj trvá asi 6 týdnů.
Larva berušky je váš přítel
Larva berušky může vypadat hrozivě. Nenechte se ale zastrašit: člověka nekouše ani neštípe. Řadí se mezi užitečný hmyz, který na své zahradě prostě chcete mít! Rozhodně se jí nezbavujte, protože si umí poradit s celou škálou škůdců, kteří na zahradě působí opravdu velké škody. Larva může měřit i více než 1 cm. Má protáhlé tělo pokryté drobnými ostny. Je obvykle černá s oranžovými nebo bílými skvrnami.
Larva berušky je velmi žravá
A to je dobře! Během tří týdnů svého života dokáže spořádat asi 400 mšic! Kromě nich si pochutná též na kuklách molic, třásněnek a svilušek (mšice pro ni ale zůstávají nejoblíbenější pochoutkou) a jiný hmyz s měkkým tělem. To už je dobrý důvod přilákat berušku na svou zahradu! Přilákat ji může vysazením takových květin, jako je měsíček, andělika, kosmos, kopr, pažitka, řebříček a jiné. V zimě beruška přezimuje v suchých oblastech, jako je kůra stromů, hromada dřeva apod. Jedna beruška naklade až 1 000 vajíček během tří měsíců.
Hýčkejte si larvy i berušky
Zatímco dospělé berušky mají křídla, a mohou se za zdrojem potravy lépe stěhovat, larvy si musí vystačit s tím, co mají v okolí. Nejlépe uděláte, když na zahradě přestanete používat insekticidy. Je dobré poskytnout beruškám vodní zdroj – stačí mělký talíř s vodou. Často v něm měňte vodu, aby se nestala místem, kam komáři nakladou svá vajíčka.
Larva se ochrání sama
Larva vypadá jako takový malý obrněný vůz. Má několik obranných mechanismů, kterými odradí potenciální predátory. Ostny na jejím těle mohou odradit už od pohledu. Navíc larvy vylučují chemickou látku, která některým predátorům nevoní nebo je pro ně dokonce toxická. Díky těmto vlastnostem se mohou larvy ochránit. Kromě toho slouží ostny na těle larvy též k zachycení kořisti.
Zdroje info:
https://www.michepestcontrol.com/blog/2023/october/everything-you-need-to-know-about-ladybug-larvae/
https://www.thespruce.com/recognize-lady-beetle-ladybug-nymphs-1402696
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!