Lanýže jako drahá pochoutka? Ne nezbytně, někdy bývají považovány i za plevel
K lanýžům (Tuber) se váže mnoho zajímavostí. A ne vždy se obrázek, který jsme si o nich vytvořili, přesně shoduje s realitou. Pojďme se seznámit s touto nevšední kulinářskou ingrediencí trochu blíže.
Tak především – na světě neexistují jen bílé a černé lanýže. Ve skutečnosti roste na poměrně širokém území více než 100 druhů, přičemž existují i lanýže pouštní, vyskytující se v oblasti Arábie. A i když největší producentská centra jednoznačně leží ve Francii a Itálii, tuto pochoutku si můžete dovézt třeba i z Číny.
Že lanýže není možné pěstovat uměle? To není tak úplně pravda
Jsou poměrně náročné na půdní podmínky i na dřeviny, bez nichž se neobejdou. Pečlivě si však vybírají, nejvíce se jím líbí pod dubem, jasanem nebo třeba lípou. Toho využívají i někteří specialisté v Evropě, kteří vhodné lesy nebo háje doslova naočkují lanýžovou kulturou.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Nejčastěji se takto pěstuje lanýž černovýtrusý (Tuber melanosporum), který se poměrně dobře přizpůsobuje. Dobrou odolnost v tom ohledu vykazuje i lanýž letní (Tuber aestivum), vzhledem k jeho nízké ceně (samozřejmě myšleno v lanýžovém spektru) se však jeho umělá produkce téměř nevyplatí. A pokud se tato houba vyskytne na plantáži lanýže černovýtrusého, je dokonce považována za plevel a systematicky odstraňována.
Pro vyhledávání lanýžů se už nepoužívají pouze prasata
Ještě poměrně nedávno to byla pravda, ovšem dnes již můžete lanýže vyhledávat i za pomoci cvičených psů, kteří mají opravdu citlivý čich. Někdy si však při jejich dobývání ze země opravdu „zamakáte.“ I když literatura uvádí, že většina lanýžů se vyskytuje v hloubkách 15-20 centimetrů pod povrchem, nejsou výjimkou ani houby v hloubce dvou metrů. Psi je ucítí i na tuto vzdálenost, cesta k nim však rozhodně není snadná.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)