Lalokonosci dokážou rostliny úplně zlikvidovat! Jak na ně?
Jaro je v plném proudu a většina z nás už se těší z rostlinek, které pomalu vylézají ze země. Úsměv na rtech nám ale nemusí vydržet věčně. Vždyť škůdců je na zahradě více než dost. Určitě se proto vyplatí být v tomto ohledu obezřetný a nesoustředit se pouze na tradiční slimáky španělské, kteří okupují vlhká místa v blízkosti záhonů. Velmi nepříjemní dokážou být také brouci. Typickým příkladem jsou lalokonosci, kteří škodí v několika stádiích. Ničivé jsou jeho larvy i dospělí jedinci. Jak vlastně takové lalokonosce poznáme, jak škodí a lze je likvidovat? Vše vám prozradíme právě v tomto článku.
Jak poznat lalokonosce?
Otiorhynchus sulcatus, jak je lalokonosec rýhovaný označován latinsky, je brouk náležící do čeledi nosatcovitých. Dokáže se dorůst velikosti kolem 10 až 12 mm. Vyznačuje se především typickým tmavě šedým až černým zbarvením. Z dalších znaků tohoto brouka můžeme jmenovat kupříkladu žluté chloupky a poměrně zrnité krovky. Na nohách má viditelné větší trny. Samotný název lalokonosec je odvozen podle typického podlouhlého protaženého nosu.
Množí se raketovou rychlostí
Reprodukční schopnosti tohoto živočicha jsou úctyhodné. Jedna jediná samička umí naklást okolo 1500 vajíček. Ta jsou kulatá a jejich velikost činí cca 0,5 až 0,7 mm. Jsou tedy titěrná. Za dva týdny od nakladení vajec ale dochází k líhnutí larev dorůstajících se velikosti 10 mm. Poznají se podle bílohnědé barvy a do oranžova vybarvené hlavy. Pokud nejsou zlikvidovány, dokážou se zakuklit a přečkat zimu třeba ve skleníku, kompostu nebo na jiném relativně teplejším místě. Dospělí brouci se dožijí 2 i více let.
Nebezpečné jsou hlavně larvy…
Dospělí brouci dokážou kousat a požírat listy rododendronů, azalek nebo jiných rostlin. Pochutnají si třeba i na jahodnících. Jejich kousance mají typický půlkruhový tvar. Nejsou ale ani zdaleka tak nebezpeční jako larvy. Ty likvidují kořínky a kůru rostlin. Mnohdy si jich bohužel stihneme všimnout až v momentu, kdy jsou rostliny povadle a mají žluté listy.
Jak se těchto nepříjemných škůdců zbavit?
Dospělé jedince lze likvidovat jedině různými postřiky, jako jsou třeba Mospilan nebo Karate a další. Na larvy jsou optimální parazitické hlístice. Ty se prodávají a lze je přímo smíchat s napadenou zeminou. Hlístice se velmi rychle množí, k čemuž jim slouží těla uhynulých larev. Nakladou kolem 1500 vajíček. Napadená larva umírá do pouhých 48 hodin.
Zdroj obrázků: commons.wikimedia.org
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.