Láhevník ostnitý alias annona – jak ho pěstovat?
Jeho plody můžete znát z obchodů jako větší světle zelené šišky s bílou dužinou a černými semeny. Původním domovem láhvovníku ostnitého, známého u nás jako annona, je Jižní a Střední Amerika. Při dobré péči se však dokáže vyrovnat i s našimi podnebními podmínkami.
Materiál k výsevu si opatříte snadno. Stačí v obchodě zakoupit dokonale zdravý plod (žlutozelená barva bez výrazných černých flíčků), a nechat ho při pokojově teplotě dozrát. Jakmile změkne, dužinu spotřebujte do ovocných koktejlů, salátů nebo zmrzliny, a samotná semena zasaďte do směsi hlíny a rašeliny.
Pěstování annony – výhody stratifikace
Klíčení je u tvrdých černých semen poměrně zdlouhavý proces, vyplatí se ho tedy urychlit. Stratifikace aktivuje semena za pomoci chladu – stačí je vložit do sáčku s rašelinou a uložit na dva měsíce do chladničky. Poté semena poměrně ochotně vyklíčí během několika týdnů.
Jsou však velmi náročná na vlhkost. Jakmile jedno přeschnou, zahynou. Budete-li úspěšní, objeví se po 3-4 týdnech výhonek bez děložních lístků, který rychle začne nabírat na síle. Jakmile dosáhne výšky 5-8 cm, přesaďte mladou annonu do větší nádoby a pěstujte při 24 °C a rozptýleném světle.
Annona jako pokojová i hrnková rostlina
Díky svému původu mrazy přímo nesnáší, bude jí tedy vyhovovat celoroční pěstování v interiéru, s případným letněním na terase či balkonu. Prospěje jí i přihnojování přípravky určenými pro citrusy.
Plodů se dočkáte teprve po 6-8 letech. Nejdříve je však nutné uměle opylit vzniklé květy. Na rostlině poté ponechte maximálně 2-4 plody (tento počet se se stářím rostliny zvyšuje). Jinak se může annona snadno vysílit.
Náš tip: tvorbu plodů podpoříte vydatnou zálivkou v jarních měsících.
Plody sbírejte žlutozelené a nechte je při pokojové teplotě dozrát. Konzumujte je okamžitě, případně zamrazte. Čerstvé bohužel dlouho nevydrží.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)