Kyselina listová – jak poznat, že jí máte nedostatek a kde ji nejsnáze získat z rostlinných zdrojů
Kyselina listová, někdy označovaná jako vitamín B9 nebo folát, se podílí na tvorbě DNA, na dělení buněk v těle, tvorbě krve a růstových procesech. Podle současných doporučení bychom měli zkonzumovat zhruba 400 mikrogramů této kyseliny denně, těhotné ženy nebo ženy, které si otěhotnět přejí, pak ještě více. Z jakých zdrojů ji můžeme získat?
Kyselina listová je pro tělo důležitou látkou. Centrální nervový systém při jejím nedostatku nefunguje správně a její deficit se může v těle projevit i mnoha dalšími příznaky.
Když vám tato důležitá látka chybí…
Kyselina listová je důležitá pro fungování centrálního nervového systému, proto při jejím nedostatku mohou vznikat potíže se soustředěním, podrážděnost a deprese. V pokročilém věku nedostatek zvyšuje riziko Alzheimerovy choroby a demence. Jelikož hraje podstatnou roli i při tvorbě krve, pokud jí má tělo málo, dostává mozek méně kyslíku, což způsobuje bolesti hlavy, bolesti na hrudi i bolesti nohou.
Foto: Pixabay
Unavení můžeme být i z nedostatku kyslíku
U kyslíku ještě zůstaneme. Pokud se nám ho totiž nedostává dost, často máme potíže s dýcháním a dušností i při nepříliš náročných aktivitách. Dokonce se mohou objevit mdloby a závratě. I to je pro nás signálem, že bychom měli přijímat více kyseliny listové. U lidí s dlouhodobým nedostatkem se také velmi brzy objevují šedivé vlasy.
Získat ji lze z různých zdrojů
když se kyseliny listové nedostává, je vhodné sáhnout po přírodních zdrojích. A jaké jsou ty nejlepší?
- Listová zelenina (hlávkový salát, ledový salát, čínské zelí)
- Obilniny
- Ovoce (mango, angrešt, pomeranče, banány…)
- Vlašské ořechy a pistácie
Náhledové foto: Pixabay
Zdroj: https://generica-bohemia.cz/poznate-rozdil-kyselinou-listovou-folatem-zde-se-dozvite/
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)