Květy hortenzií jako indikátor kyselosti půdy
Milujete velká kulovitá květenství hortenzií? Aby ne, hortenzie velkolistá jimi dokáže doslova čarovat. Okouzlí každého. Proměnlivá barevnost květů je zcela unikátní. Nejen vzhledem, ale také tím, že dokáže bez problémů signalizovat kyselost půdního podkladu. Budeme-li situaci poněkud zjednodušovat, lze konstatovat, že v ryze alkalických půdách rostou hortenzie mající květy růžové, v kyselých se naopak setkáme s květenstvím modrým.
Odkud pochází hortenzie?
Hortenzie označované také jako Hydrangea mají svůj původ v Japonsku, a to konkrétně na ostrově Honšů. Právě tady rostou hlavně v horských lesích, případně v křovinatých oblastech. V Japonsku se podobně jako v Číně hortenzie pěstují, co svět světem stojí. Postupem času byly ale tyto květiny zavlečeny takřka do všech oblastí. Hodně známé jsou hortenzie, jež rostou na Azorských ostrovech. K nám se tyto krásné květiny dostaly až na počátku 18. století. Do Evropy je konkrétně přivezl v roce 1790 Blanks, a to z Číny. A původ názvu hortenzií? Pochází ze jména Hortensie Barréové, milenky Commersona, který hortenzie sledoval v Číně.
Foto: Pixabay
Tajemné modré květy
Hodně zajímavé jsou především hortenzie na Azorách. Právě tady registrujeme změnu barvy z růžové na modrou. Vše je způsobeno působením volných iontů hliníku. Ty působí na barvivo v květech označované jako delphinin. Aby bylo docíleno sytě modrého zbarvení, používá se ještě další sloučenina, a to kamenec hlinitoamonný. Kamencem se zalévají rostliny v době, kdy nakvétají.
Foto: Pixabay
Jak je to s půdním pH a květy?
Jestliže se pH půdy pohybuje od 3,5 do 4,5, růžová květenství se zbarvují do modrého odstínu. Fialově červené se půdě o pH 5,5 až 6,0 zbarvují do růžova či červena. Pozor jen na neutrální reakci s pH mezi 5,5 až 6,0. Právě při něm dochází ke chlorózám a žloutnou listy.
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.