Kvetoucí vánoční kaktus: Stačí málo a na svátky vás budou těšit jeho nádherné květy
Chybí vám teplé jarní a letní období, které vás těší kvetoucími květinami všude kolem? Neteskněte! Těšit se z barevných květů můžete i v období zimních svátků. Nejen vánoční hvězda vás může potěšit, ale také vánoční kaktus může vaši domácnost ozvláštnit půvabnými květy. Je třeba myslet na to, že pochází z deštných pralesů Brazílie, a proto bude důležité, abychom mu poskytli správnou vlhkost a teplotu. Pokud mu poskytneme správné podmínky, můžete se těšit z barevných květů i v zimě.
Záleží také na barvě kaktusu
Možná vás překvapíme, ale na světě existuje více než padesát druhů vánočních kaktusů. Ty se od sebe odlišují nejen barvou, ale také dobou kvetení. Obecně je známo, že bílé, červené a růžové květy, kvetou kolem vánočních svátků. Pak tu máme vínové a oranžové květy. Ovšem, ty kvetou nejraději na Velikonoce, proto se jim také říká velikonoční kaktusy.
Pozor na místo, kam jej umístíte
Tato epifytní rostlinka žijící v korunách stromů, je sice kráskou a chloubou Vánoc, ale miluje letní klima. S péči o vánoční kaktus začněte nejlépe již na jaře, a to už 14. května, kdy jej umístíte ven. Vyberte nějaké stinné místo a nechte jej tam odpočívat celé léto. Samozřejmě nezapomínejte na pravidelnou zálivku a kaktus nenechávejte vyschnout. Jakmile začne podzim, umístěte jej domů na parapet, ať má rostlinka možnost užít si poslední sluníčko. Ovšem je třeba dodat, že pokud má rostlina květy, není vhodné měnit její umístění. Proto ji dejte domů ještě předtím, než vykvete.
Jak postupovat, aby kaktus vykvetl na Vánoce
Na podzim jste jej umístili domů na parapet a snížili jste četnost zálivky. Ovšem, aby na Vánoce vykvetl, je dobré s péčí a snahou začít již na konci listopadu. Pokud se však o kvetení pokoušíte až nyní, ještě nemusí být pozdě. Zajistěte mu tři důležité věci. Těmi jsou teplota, světlo a vlhkost.
Ze všeho nejdříve snížíme četnost zálivky na jednu za čtrnáct dní. Dalším aspektem bude kontrola vlhkosti vzduchu. Pokud máte doma příliš suchý vzduch, doporučujeme, abyste rostlinu každý den rosili. K tomu vám stačí láhev s rozprašovačem. Nyní budete muset změnit místo a kaktus odložit na světlo, kde máte přibližně 14 °C. Například mezi okna, na chodbu, schodiště a tak dále.
Květinu pravidelně sledujte, protože jakmile se na ní objeví první zavitá poupátka, která mají například dva milimetry, přesuňte ji na světlé místo, kde bude teplota kolem 20 °C. V případě, že byste chtěli podpořit kvetení a růst kaktusu, můžete jej přihnojit, ale určitě vyberte takové hnojivo, které neobsahuje vápník.
Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/co-delat-aby-vanocni-kaktus-kvetl-vcas-a-bohate
https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-pecovat-o-vanocni-kaktus-aby-vykvetl-na-zimni-svatky.html
Foto: Pixabay
Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)