Kvetoucí pažitka: najděte způsoby, jak si pochutnat na nádherných květech

Pažitka

Pažitka je oblíbená bylinka, kterou si můžete užít v mnohých receptech. Milují ji ženy, muži i děti. To, co ji odlišuje od ostatních bylinek, je její pikantní chuť. Těšit se můžete i z jejích květů, které mají také ostrou chuť, nicméně není tak výrazná, jako zelené části pažitky. Využít je můžete vcelku, ale pro lepší poživatelnost je dobré je rozdělit na jednotlivé lístky. Zní to sice náročně, ale nic na tom není. Zde je všechno, co potřebujete vědět o zužitkování pažitky.

Pažitka pobřežní vs. čínská

V České republice nejčastěji narazíme na pažitku pobřežní (Allium schoenoprasum), která má dlouhé listy, které jsou uvnitř duté. Její květy mají světle růžovou až fialovou barvu a objevují se na přelomu června a července. Pokud máte rádi výraznější chutě, pořiďte si pažitku čínskou (Allium tuberosum), kterou označujeme též česneková pažitka. Její květy jsou bílé a sklízet je můžete na konci léta. Listy čínské pažitky jsou zploštělé, čímž se na první pohled liší od pažitky pobřežní.

Květy pažitky
Foto: Unsplash

Použití pažitkových květů

Květy pažitky můžete použít podobným způsobem, jako zelené části pažitky. Používají se nevařené, protože tepelnou úpravou ztrácí svůj tvar i cenný obsah. Vzhledem k tomu, že jsou velmi pěkné, mohou posloužit i jako jedlá dekorace na talířích. Před použitím je vždy omyjte – uvnitř květů se mohou schovávat různí broučci ale i nečistoty. Je jen na vás, jestli je před zpracováním natrháte na jednotlivé okvětní lístky, nebo necháte vcelku. Zde je pár tipů, jak květy pažitky použít:

  • Posypte s nimi rýži nebo grilovanou zeleniny.
  • Ozdobí také grilované maso i ryby.
  • Hodí se jako ozdoba krémových polévek (zejména těch zelených, jako je špenátový krém).
  • Připravte si bylinkové oleje nebo bylinkové máslo.
  • Přidejte je do salátových dresinků nebo do salátů.
  • Vyrobte si bylikový ocet.
  • Připravte si pomazánku (vhodné je smíchat je se sýrem cottage).
  • Použijte je na vaječné či sýrové pokrmy.
  • Hodí se k polentové kaši, bramborové kaši či k pečeným a vařeným bramborám.

Pažitkový ocet

Příprava ochuceného octa je velice jednoduchá, stačí smíchat ocet a pažitkové květy. Použít jej můžete do salátových dresinků. Připravte si čistou uzavíratelnou sklenici a do poloviny ji naplňte pažitkovými květy. Poté zalijte octem tak, aby byla sklenice plná. Uzavřete a nechejte na suchém a chladném místě (mimo dopad přímých slunečních paprsků) odstát. To, že je ocet připraven k použití, poznáte podle toho, že tekutina získá krásnou růžovou barvu. jestli ocet scedíte nebo ne, je jen na vás.

Naložená pažitka

Květy pažitky si můžete i naložit, abyste je mohli použít do salátů nebo jako klasickou nakládanou zeleninu, jako jsou okurky apod. Postup je podobný, jako v případě pažitkového octa. Tentokrát ale naplňte květy pažitky do sklenice až po okraj a opět zalijte octem až po okraj. Zavíčkujte a čekejte na růžové zbarvení tekutiny. Hodí se jako ozdoba salátů, ale také koktejlů, jako je martini či Bloody Mary.

Pažitka součástí bylinkového másla

Květy natrhejte na jednotlivé okvětní lístky. Na 100 g másla budete potřebovat asi 2 lžíce pažitkových květů. Je dobré, aby mělo máslo pokojovou teplotu (pakliže nemá a nechcete čekat, rozpusťte 20 % másla do tekutého stavu a vmíchejte zbylé máslo nakrájené na kostičky – po zamíchání získáte stejnou konzistenci, jako má máslo pokojové teploty). Obě složky stačí smíchat dohromady. Přidat můžete jiné bylinky a třeba i sůl. Skladujte v lednici zabalené v pečícím papíru.

Zdroje info:

https://www.sarabackmo.com/tips-for-growing-chives-letting-them-bloom/

https://plantura.garden/uk/herbs/chives/chives-overview

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!