Květnatec Archeův: Fotogenická houba z Nového Zélandu je i u nás
Chcete si pořídit skvělé snímky hub, které se neokoukají nikdy? Pak určitě vsaďte na druhy, jež se vyznačují neobvyklým tvarem a barevným provedením. V lese na některé občas narazíte. Jedním z nich je bezesporu také květnatec Archeův. Tato houba nápadně připomínající květinu či robotničku je skutečně unikátní a mnohdy se jí lekne i zkušený houbař. Tato invazní houba z Nového Zélandu roste i u nás, a tak se na ni podíváme poněkud podrobněji.
Populární lesní květina
Květnatec Archerův označovaný latinsky jako Clathrus archem se řadí do čeledi hadovkovitých hub, z nichž asi nejznámější houbu představuje hadovka smrdutá. Ta páchne doslova pozoruhodně, nicméně mladé plodnice připomínající vejce jsou jedlé a pro mnohé houbaře vynikající. I květnatec Archeův vyrůstá z vajíčka, nicméně to má šedou barvu. To je zčásti ukryté přímo v podkladu. Vyrůstá z něj hned několik chapadel, zhruba od 4 do 7. V dospělosti může mít houba délku klidně okolo 12 cm. Květnatec také zrovna nevoní, takže okolo něj bude spousta much.
Kde se s květnatcem setkáme?
Květnatec Archeův je saprofytická houba, takže tradičně roste na trouchnivějícím dřevě. Miluje vyšší vlhkost a minimálně částečné zastínění. V České republice roste v listnatých a smíšených lesích. Miluje teplé lokality, takže ho můžeme čekat právě v místech, kde jsou vyšší teploty. Ze Středomoří se postupně nastěhoval i k nám.
Exotická houba
Květnatec Archeův pochází z Austrálie, Nového Zélandu a oblastí Tasmánie. Tyto země jsou poměrně velkými vývozci vlny, a tak není divu, že se společně s ní dostala do Evropy i tato vcelku neznámá a netradiční houba. V takové Francii se poprvé objevila již v roce 1914. Od roku 1940 se objevuje také v Německu a postupem času se rozšířila třeba i do takového Norska. U nás byla poprvé nalezena v roce 1962. Co se týká jejího využití, je prakticky nulové. Kdo by si ji ale nevyfotil?
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.