Květiny, dřeviny a okrasné trávy podzimu
Rostliny do svých zahrad nakupujeme a následně vysazujeme spíše na jaře než na podzim. Existují však květiny, které kvetou i na podzim a zajistí dostatečnou pestrost záhonů. Mezi ty tradiční patří například listopadky, hvězdice a jiřiny. Do povědomí se už ale dostávají i gaury, kakosty, zápleváky, lohovnice a další podzimní květiny nebo dřeviny a okrasné trávy, které si můžete doma na své zahradě vysadit a které vám budou na podzim dělat ze zahrady velkou ozdobu.
Schopnost opakovaného kvetení a květiny podzimu
Opakované kvetení neboli remontace, schopnost, které můžeme docílit u mnoha trvalek. Některé rostliny dokonce tuto vlastnost mají vrozenou, takže není nutné rostlinu sestřihovat, aby kvetla opakovaně. Mezi rostliny s tou schopností patří například šanta hroznovitá nebo hajní šalvěj. Pokud odstraníme první odkvetlé květy, dočkáme se na podzim květů ještě u zapleváků nebo plaménků. Od léta až do prvních mrazů dokážou kvést svíčkovce neboli gaury. Jsou to opravdu odolné trvalky s bílými nebo růžovými květy, vhodné do prérijních záhonů. Další takovou rostlinou je lohovnice pozdní, která má také bílé květy, připomínající kopretiny. Kvete během září a října a má ráda vlhké půdy. Modré květy vašim záhonům zase dodá amsonie, která patří k dlouholetým trvalkám a nejvhodnějším stanovištěm pro jejich výsadbu jsou slunná místa.
Odrůdy s podzimním zbarvením listů
Kromě hezky zbarvených květů najdeme i rostliny s barevnými listy, které k podzimu bezpochyby patří. Takové rostliny dodávají zahradám zcela nový rozměr. Mezi tyto rostliny patři již zmíněná amsonie, která kromě modrých květů později vyčnívá ještě žlutými až oranžovými listy. Dále bohyška nebo hosta opět se žlutě zbarvenými listy. Naopak krásně červené a pro podzim typické zbarvení listů nabízí kakost nebo ceratostigma. Hnědozlatou barvou listů se zase pyšní čechrav nebo ambroň západní se svým červeným zbarvením listů, podobný javoru. Vzácná davidie nápadná v době květu velkými bílými listeny se na podzim také barví a velké zubaté listy dodávají zahradám na efektivitě. V neposlední řadě zmíníme ještě dvě nevšední dřeviny, první ruj vlasatá. Jedná se o keř, který v létě působí opravdu pohádkově, protože nad svými vejčitými listy se objevují růžové květní obláčky a na podzim už dostává šarlatový odstín barvy, co že je odstín mezi červenou a oranžovou. Tou druhou je svítel latnatý se žlutými květy a jeho celkové zbarvení dostává na podzim žluté a oranžové odstíny.
A co okrasné trávy na podzim?
Ani okrasné trávy v tomto podzimním období nezůstávají pozadu. Díky změně barvy olistění mohou zdobit zahradu nejen na podzim, ale dokonce i v zimě. Mezi trvalé okrasné trávy patří třeba ozdobnice čínská, dochan nebo proso proutnaté. Nižší, ale stále vytrvalou trávou je bezkolenec modrý, který mrazuvzdorný. V srpnu začíná mít bezkolenc červenohnědou barvu a během podzimu zčerná. Ostatní rostliny mění žlutou barvu na červenou a později i na hnědou. Existují také rostliny, které sice na podzim odkvetou, ale i tak zůstávají stále krásné i po odkvětu. Takovým případem je např. řebříček tužebníkový, třapatka zářívá, zavinutka a další. Tyto rostliny zůstávají na zahradách proto, že podoba jejich suchých stonků stále zdobí záhon i během zimy. Nemusí se tedy odstraňovat, čímž si ušetříte také spoustu práce.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.