Květiny, bylinky a zelenina pro východní balkony
Máte balkon, kam dopadá vycházející slunce? Poradíme vám, co na něm nejlépe pěstovat. Ne všem balkonovým květinám se totiž daří všude. A o zelenině nebo aromatických bylinkách to platí zrovna tak.
Zamilují si ho rostliny, které dávají přednost množství světla, ovšem nesnášejí úpal, který je může čekat na jižním a západním balkonu. Myslete na to, že rostliny na východní straněně mají slunce v létě od 4 do 5 hodin, později od 6 do 7 hodin. A ve slunci se mohou koupat až do 10. nebo až 1. hodiny odpolední.
Východní balkon je vhodný zejména pro popínavky a převislé rostliny
Tvoří okouzlující kaskády a dokáží balkon doslova prorůst zelení – přesně taková je většina rostlin, které vás na tomto místě mohou potěšit, investujte proto do závěsných květináčů nebo alespoň truhlíků, které lze snadno připevnit na zábradlí. Bidens, lobelia, plektrantus, který odpuzuje komáry – to mohou být vaše perfektní základní kameny, které vytvoří skvěle pozadí pro další pěstování.
Hned za nimi lze doporučit převislé muškáty nebo begonie (samozřejmě, že nikoli v jednom truhlíku). Lze zvolit i surfinie. Myslete však na to, že tyto půvabné květiny netolerují sucho – ovšem nai přemokření. Vyžadují truhlíky s dostatkem otvorů pro odtok přebytečné vody, jinak začnou urychle zahnívat.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Náš tip: Aby se u vás surfiniím opravdu dařilo, dopřejte jim hnojení kompaktními přípravky, obsahujícími dostatek draslíku a fosforu, nejlépe ještě s přídavkem železa. Pokvetou vám pak hojně až do zámrzu a na podzim se ještě nechají „přemluvit“ k odebrání dobře vyzrálých vrcholových řízků, které snadno dopěstujete až do jara.
A co by se vám ještě mohlo hodit?
Tím však pestrá pleta květů, určená pro jižní balkon ani zdaleka nekončí. Pěstovat tu můžete také:
- japonský chmel,
- hrachor vonný,
- fuchsie
- voňavý hrášek,
- lichořeřišnice,
- koleus
- některé odrůdy plaménků,
- břečťan,
- zimolez,
- přísavník alias psí víno.
Tyto květiny mají většinou rády vlhkost, takže se nebojte substrát v truhlíku či květináči posypat třeba nadrobno nadrcenou kůrou, která nadměrnému odparu zabrání.
Náš tip: zejména fuchsiím se na východním balkonu velmi zalíbí. Bývají však náchylné na nejrůznější škůdce, takže si je pořiďte jen v případě, že budete ochotní je několikrát za sezónu ošetřit proti mšicím, molicím nebo třeba puklici.
Bylinky a zelenina na východním balkoně
Ale nemusíte se omezovat jen na květiny. Východní balkon poskytne zázemí i mnoha druhům zeleniny a bylinek. Doporučujeme jejich pěstování ve velkých nádobách, jen tak se bude moci jejich úroda směle rovnat té na zahrádce, nebo na jižním balkónu. A co všechno se hodí?
- máta,
- rozmarýn,
- oregano,
- pažitka,
- tymián,
- bakopa
- listová petrželka,
- cherry rajčata.
Dařit se jim bude i v poměrně stinných rozích. Počítejte však s tím, že zejména bylinky přijdou v takovém prostředí a množství cenných aromatických látek a silic. Je to zkrátka něco za něco. I tak to však za zkoušku určitě stojí.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Možná se divíte, proč není bakopa uvedena spíše mezi balkonovými květinami Ve skutečnosti však hravě zastane obě role. Vypadá dekorativně a můžete si z ní připravit čaj, který posiluje vitalitu a pročišťuje cévy. Pomáhá při léčbě kožních onemocnění a přispívá ke kráse vlasů a nehtů. A jak na to? Budete potřebovat asi 10 gramů čerstvé bylinky. Tu spařte horkou vodou a můžete popíjet. Dvakrát denně stačí.
Náš tip: Bakopu lze pěstovat i jako pokojovku. Potřebuje jen dostatek světla a hojnou zálivku. Poslouží vám rovněž jako akvarijní rostlina, případně ji pro větší efekt můžete pěstovat třeba ve skleněné kouli. Fantazii se zkrátka meze nekladou
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)