Květinové cibuloviny – správné uskladnění jim usnadní start na jaře

Tulipány

Květinové cibuloviny (tulipánů, hyacintů, gladiol, kal či jiřin) si pořizujete obvykle podle vzhledu, protože toužíte po osvěžení své zahrady. Některé z nich ale nemusí být mrazuvzdorné, a tak je třeba je na konci podzimu, když ještě neudeřil mráz v plné síle, vyrýt. Je to proces, který by měl být opatrný, nicméně není vůbec náročný. A ani skladování cibulovin či hlíz není nic, čeho byste se měli obávat.

Choulostivé cibuloviny musí ven

Cibulky choulostivých rostlin bychom měli vyrýt ještě před příchodem mrazů. Pokud bychom je ponechali, mohlo by dojít k jejich poškození, a to natolik, že by to negativně ovlivnilo jejich kvetení. Taková poškozená rostlina může mít jen listy nebo velmi malé množství květů, nebo nemusí vyrůst vůbec. Přitom její zazimování není příliš náročné, i když určitý um je zapotřebí. Zde je návod krok za krokem, jak na to.

Vykopávání cibulovin

Je dobré odstranit nadzemní část rostliny tak, že ji odstřihnete. Se zbylou částí se vám bude lépe manipulovat. Cibuloviny vyrýváme v okolí základny rostliny. Měli bychom být extrémně opatrní, aby nedošlo k poškození cibulky. To by mohlo způsobit problémy s jejím skladováním a také způsobit její nenávratné poškození. Pamatujte si, že bychom měli kopat v dostatečné vzdálenosti, protože je možné, že k některým cibulkám přibyla další. Po vykopání je necháme spojené.

Tulipán

Foto: Pixabay

Uchovávání cibulovin

Čerstvě vykopané cibuloviny by měly mít dostatečný přístup k vzduchu. Skladujeme je v nepřikrytém plastovém kbelíku, papírovém sáčku či krabici, a to v suché místnosti. Teplota v této místnosti by neměla poklesnout pod 0 °C, ale neměla by přesáhnout 25 °C. Takto skladujeme rostliny dva až tři týdny po vykopání. Díky tomu jim umožníme vyschnout. Suché cibulky poznáme podle toho, že mají suché kořeny a jejich vnější část zhnědne. Nyní můžeme oddělit cibulky, které nově přirostly k mateční cibulce. Ty můžeme použít příští rok k samostatné výsadbě. Všechny cibulky, které jsou nemocné nebo shnilé bez milosti vyhoďte. Nic dobrého z nich nevyroste.

Cibuloviny mohou vyžadovat různou teplotu

Následné skladování cibulek se může trochu lišit v závislosti na druhu. Obecně se dá říci, že je skladujeme v chladné a suché místnosti. Teplota by neměla klesnout pod bod mrazu. Za nejlepší se považují teploty 4 až 5 °C, nicméně nemusí to platit na každou cibulovinu. Zatímco lilie nebo gladioly vyžadují teplotu 2 až 5 °C, Eucomis (chocholatice) vyžaduje teplotu 8 až 10 °C. Ověřte si proto podmínky, jaké vyžaduje zrovna vaše rostlina.

Prodyšné skladování

Cibulky nevkládáme do mikrotenových sáčků, ve kterých by se mohly zapařit a následně shnít či zplesnivět. Vhodné je použít kartonovou krabici, kterou vystelete novinami. Jednotlivé cibulky do ní naskládáme tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Aby cibulky vykvetly, budou potřebovat minimálně 6 týdnů chladnějších teplot, proto zvažte, že je po tuto dobu dáte do lednice. Aspoň jednou za měsíc zkontrolujte, zda je u cibulek všechno v pořádku (nehnijí, neplesniví).

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/ogrody/news-jak-przechowywac-cebulki-kwiatowe-zima,nId,5606198

https://www.kup-kytici.cz/o-kvetinach/priprava-cibulek-na-zimu-jak-je-spravne-zazimovat

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!