Květákové listy nejsou odpad – mrháme cennými vitaminy
Už od dob našich babiček máme zafixováno, že některé části zeleniny se zkrátka nejí. Ti odvážnější je používají třeba na vývar nebo jako základ pro výpek určený na omáčku, ale jinak končí ve většině případů v koši nebo na kompostu.
Typickým příkladem jsou i květákové listy. Pokud u nás byly v minulosti využívány, pak jen nadšenci do sinologie a čínské poezie (stačí si vzpomenout na populární byť ne úplně přesné Mathesiovy Zpěvy staré Číny). Všichni, kteří toužili po nějaké tom čínském jídle, připraveném po vzoru svých asijských idolů, nahrazovali tehdy nedostupný mladý bambus právě řapíky květákových listů, jež se jim co do chuti i způsobu přípravy skutečně podobají…
Využití květákových listů v praxi
Ale zpět ke kuchyňskému odpadu. Květákové listy obsahují vitamín C, kyselinu listovou a také množství vlákniny. K přímé konzumaci se nehodí jen ty opravdu staré s již dřevnatými řapíky, jinak si je můžete bez obav dopřát.
Foto: Pixabay
A jak na to? Rozložte je na pekáč, posypte svým oblíbeným kořením, zakápněte olejem a pečte při teplotě 200 °C asi 8-10 minut. Okamžitě máte hotovou přílohu k masu nebo chutnou součást teplého zeleninového salátu.
A v již zmiňované Asii se zase listy květáku s oblibou marinují v sójové omáčce a poté se přidávají do smažených nebo grilovaných jídel. Zelené části lze rovněž nakrájet na proužky a přidat k dušenému zelí nebo kapustě. A ty mladší se hodí i k zabalení mnoha pokrmů místo listů klasického zelí nebo oblíbeného vinného listu.
Mladé listy pak stačí chvilku podusit na másle, lehce osolit a opepřit a použít jako přílohu prakticky k jakémukoli jídlu. Zachovají si svou křupavost i chuť. A velmi podobně je lze zpracovat i v jakékoliv krémové polévce nebo třeba zeleninové směsi připravované na pánvi. Je to opravdu snadné – nechte se inspirovat!
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)