Kvas na slivovici: Víte jak se o něj starat?

Kvas na počátku

Dát si skvělou slivovici určitě stojí za to. Moraváci tvrdí, že jedna štamprle po ránu vyléčí veškeré neduhy. Roztáhnou se vám cévy a vy budete fungovat úplně jinak. Něco pravdy na tom určitě bude, nicméně je třeba mít onu kvalitní slivovici. Vypálit se dá ledasco, leč vypít nikoli. Pokud vás po pozření tento tradiční nápoj škrábe v krku, pálí anebo vůbec nevoní po švestkách, je něco špatně. Možná vám také při pálení nic nevyteče. Nepříjemností se zkrátka může stát spousta. O alternativách, které jsou k dostání pod různými značkami v supermarketech, nemá smysl ani mluvit. Se slivovicí nic společného nemají! Základem pro jakostní slivovici je bezesporu optimálně vyladěný kvas. Pokud s jeho přichystáním máte potíže nebo jste to nikdy nedělali, jste na správném místě. Poradíme vám, jak kvas na slivovici přichystat.

Správné sudy na kvas jako základ

V první řadě je zapotřebí mít doma správné sudy na kvas. Tradičně se už používají výhradně plastové. Jsou nejlehčí, manipulace s nimi je vcelku pohodlná a to samé platí i o jejich uzavírání. Volit lze z hlediska objemu nejrůznější variace. Vhodnější se sáhnout spíše po menších o objemu 50, 100 či 150 l. Velké sudy o objemu 200 l se už poněkud hůře převážejí a manipulace s nimi také není ideální.

Kvas

Sběr a příprava švestek

Co se týká samotného sběru švestek, vyplatí se mít stromy totožné odrůdy. Plody samozřejmě dozrávají ve stejnou dobu, takže budete pohodlně sbírat. Vyvarujte se sbírání plesnivých kusů. V kvasu také nesmí být stopky, lístky, případně větvičky. Mnohdy se doporučuje nasbírané švestky ještě omýt. Někdo švestky na kvas ještě před tím, než je dá do sudu, vypeckuje. Spousta majitelů sadů ale spíše vypeckovávání nedoporučuje a bere ho jako ztrátu času. Jsou i takoví lidé, kteří dokonce švestky drtí. Jinak zapomeňte na přeplňování sudů. Nedávejte do nich ani švestky až po povrch. Mohlo by dojít k tomu, že při kvašení, kdy se zvedne hladina kvasu, dojde k jeho vylití, což by byla škoda.

Jak se starat o kvas?

I tady je poměrně hodně alternativ. První skupinu tvoří lidé, kteří prostě švestky nasbírají, následně dají do sudů a pak se o ně už prakticky vůbec nestarají. Mnozí mají ovšem své rituály. Někteří otevírají sud maximálně jednou za 14 dní a kvas kontrolují. Jiní kvas pravidelně míchají. Vcelku hodně diskutovaná je otázka přidávání cukru. Jsou lidé, kteří prostě nechávají švestky vykvasit jen tak. Jiní přidávají cukr, a urychlují tak samotný proces kvašení. Jinak je také zapotřebí dbát na teplotu prostoru, v němž se sudy naplněné kvasem nacházejí. Prvně mohou být tam, kde je vyšší teplota. Po několika dnech je ale dejte do chladna, jinak bude kvasný proces extrémně rychlý a může dojít k překvašení.

Cukroměr

Měření cukernatosti, aneb kdy je kvas připraven?

Jak se zjistí připravenost kvasu? Jednoduchým způsobem, a to prostřednictvím jediného nástroje, jímž je cukroměr na kvas. Práci s ním uvidíte přehledně na našem videu. Kvas se změří, a pokud je hodnota na nule, můžete vyrazit do pálenice. V našem případě zůstala hodnota na čísle 4. Čeká nás tedy ještě za čas další měření.

A co vy? Máte podobné zkušenosti s kvasem, nebo něco děláte jinak? Podělit se s námi o zkušenosti můžete v komentářích.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.