Kvalitní pálence stačí kvalitní hrušky

Hrušky

Ten, kdo měl to štěstí, že v životě ochutnal skutečně kvalitní hruškovici, moc dobře ví, jak nepřekonatelná je to záležitost. Přitom k její výrobě stačí paradoxně tak málo. Tedy ne, že by nebylo potřeba mnoho práce, péče a chuti vytvořit tuhle skvělou pálenku. Co se však týká ingrediencí, nebudete potřebovat nic víc než jediné ovoce, které se za pomoci toho správného procesu promění v kapalný zázrak. Základem jsou samozřejmě jak jinak, než kvalitní hrušky. Mohou to být nejrůznější odrůdy, například máslovky se hodí přímo skvěle. Důležité je, aby byly opravdu zralé. A nenechte se zmást, protože některé laické domácí pálení možná využívá nahnilého ovoce. Kvalitní lihovary a palírny však takové ovoce zásadně nepoužívají. Sklízí jen skutečně zralé a zároveň zdravé hrušky. I stopky by byly ve výsledné chuti na závadu, takže je třeba dbát na jejich odstranění. A jen tak pro představu, tušíte kolik kilo hrušek je třeba k výrobě litru hruškovice? Nejde to říci naprosto přesně, ale potřebovali byste něco mezi deseti až čtrnácti kilogramy těchto plodů. Roli v tomto poměru hraje obsah cukru v hruškách.

Hruškovice krok za krokem

Dalším krokem, který nás na cestě za vznikem hruškovice posouvá o kus dál je tzv. rmutování. Pod tímhle procesem se neskrývá nic jiného, než rozmělnění hrušek. Pokud je to třeba, což u hrušek většinou je, přidá se do téhle vzniklé břečky (jedná se o používaný termín) také voda. A jak už se učí na základní škole, bez procesu kvašení by nebylo ani alkoholu. Takže dalším krokem k cíli je použití ušlechtilých vinných kvasinek. Ty mají nenahraditelnou funkci. Dají vzniknout jednoduchým cukrům, které se následně přemění na oxid uhličitý a etanol. Ve finále již následuje samotná destilace. V jejím průběhu se nakvašené hrušky vaří při 100°C. Výsledný destilát je třeba zředit čistou vodou. Díky té se obsah alkoholu dostane na požadované procento, což je většinou mezi 40 až 50 %. Voda zároveň destilát zbaví výrazně lihové chuti. Do hruškovice lze přidat i zralé hrušky, které ji provoní. Možná byste si teď řekli, že tím je dílo dokonáno. Ale všichni, kdo chtějí vyrobit opravdu kvalitní pálenku a mají potřebné znalosti a zkušenosti, jí dají také potřebný čas k odpočinku. Může se jednat až o několik měsíců. Ona jim to naoplátku bohatě vynahradí. Poté co načerpá síly, ideálně v dřevěných sudech, odmění se jim jemnější ovocnou chutí a zlatavou barvou. Pamatujte, že ta nejlepší hruškovice se skládá pouze a jen z hruškového destilátu a vody. Nic dalšího nejen že není třeba, ale je to dokonce i nežádoucí.

Hruškovice

Zpestřete si všední dny i výjimečné chvíle

Věřte, že takovou hruškovici ocení nejen muži, ale zcela určitě i ženy. Protože její chuť není přebita lihovou pachutí. S nadšením si ji vychutnáte při nejrůznějších příležitostech a určitě jí nepohrdne ani vaše rodina, přátelé a další společnost. Před jejím podáváním ji však nikdy nezapomeňte lehce ochladit. Před samotným pitím si k ní také přičichněte. Zde je na místě jistá opatrnost, protože při příliš vehementním nasátí hrozí místo podmanivé vůně podráždění sliznice vašeho nosu a to jistě není cílem. Kvalitní hruškovice je reprezentativní nápoj. Ten kdo by ji snad bral jako nějakou podřadnou pálenku, měl se vší pravděpodobností v minulosti smůlu na nekvalitního výrobce. Tak tedy na vaše zdraví!

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.