Kustovnice čínská: Toto ovoce si můžete vypěstovat i na své zahradě
Kustovnice čínská (Lycium chinense) je rostlina, jejíž plody známe spíše pod označením „goji“. Toto ovoce je bohaté na spoustu účinných látek, které jsou prospěšné lidskému zdraví. Z nich můžeme jmenovat 18 druhů aminokyselin, včetně osmi esenciálních (tedy takových, které si naše tělo nedokáže samo vyrobit, ačkoli je potřebuje – musí je tedy dostávat ze stravy). Z minerálních látek to je vápník, hořčík, selen, zinek a železo. Nezanedbatelné je také množství vitamínů B, A, C a E. Plody kustovnice čínské mají antioxidační účinky.
Výsadba kustovnice
Na přelomu března a dubna je potřeba myslet na výsadbu tohoto keře. Pro kustovnici vybíráme lehčí (pokud možno písčito-jílovité půdy). Jestliže plánuje vysadit si více keřů, pak mezi nimi nechte rozestupy 2 až 2,5 metru. Vykopejte dostatečně velkou díru, na jejíž dno dejte dobře uzrálý kompost nebo hnůj. Po výsadbě je dobré použít mulčovací kůru. Rostlina je mrazuvzdorná a nevyžaduje žádnou zvláštní ochranu proti mrazu. Mladé rostliny ale můžete přikrýt listím nebo chvojím.
Kustovnice čínská: Zdroj obrázku Pixabay.com
Hnojení a zálivka
Hnojení provádíme pravidelně. V období května a června používáme fosforečnan amonný, na podzim pak zapracujte do půdy v okolí keře chlévský hnůj. Na konci dubna přidejte chlévský hnůj s přídavkem močoviny. Od května používejte hnojivo postřikem na listy vždy po dvaceti dnech. Od konce dubna až do září postačí jedna zálivka na 25 dní, v případě suchých dní je potřeba přidat více vody. Na podzim už zaléváme méně často, přičemž poslední zálivka by měla být co nejvydatnější.
Prořezávání rostliny
Prořezávání je u kustovnice nutností. První řez v roce provádíme už v únoru či březnu, kdy se odstraňují všechny výhony z horní i spodní části kmene. Taktéž se zaměřte na provzdušnění keře. Odstraňujte zejména staré větve, ale také ty překřížené. V létě nás pak čeká druhý řez, kdy odstraňujeme silné výhony z hlavního kmene a z hlavních větví, aby měly co nejvíce světla. Prostup vzduchu je důležitý jako prevence před chorobami.
Choroby a škůdci
Velice častá je zejména plíseň bramborová, na kterou je možné použít různé postřiky. V teplejším počasí rostlinu ohrožují mšice a svilušky, na které jsou ale dostupné insekticidy.
Kustovnice: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!