Kustovnice čínská
V posledních několika letech se také u nás velice rozšířila kustovnice čínská, jež blahodárně ovlivňuje lidský organismus. Jak již ze samotného názvu vyplývá, pochází tohle ovoce z Číny. Kustovnici čínskou též možná znáte pod běžně používaným názvem goji či lycium chinese. Ten, kdo se s tímhle ovocem nikdy nesetkal, se pravděpodobně domnívá, že se jedná o plody podobné šípku. Jakmile se plody usuší, vypadají téměř jako větší červené borůvky. Kustovnice chutná o něco málo sladčeji než šípek a je bez charakteristického kyselého zakončení. Ve své vlasti patří k celkem běžně používaným doplňkům stravy. Lidský organismus má z kustovnice čínské užitek jak v mladém, tak samozřejmě i ve starším věku, a nevíme ani o žádných vedlejších účincích této blahodárné rostliny.
Kustovnice roste i u nás
Kustovnice čínská obsahuje spoustu pro zdraví prospěšných látek, a sice betakaroten, vitaminy C, B1, B2, B6 a E, aminokyseliny včetně esenciálních aminokyselin, aktivní polysacharidy či velmi důležité stopové prvky jako železo, selen, fosfor zinek a vápník. Dříve se u nás dala kustovnice pořídit jedině ve specializovaných obchodech se zdravou výživou nebo v lékárnách, ovšem dnes ji již běžně objevíte také v obchodních centrech. V České republice roste plodina příbuzná kustovnice čínské, tedy kustovnice cizí. Spatříte ji v živých plotech, na stráních anebo v poblíž železničních náspů coby plevel. Někteří pěstitelé říkají, že i tato rostlina má léčebné účinky, nicméně dosud se tyto domněnky vědecky nepotvrdily, takže se raději spoléhejte na kustovnici čínskou, jež už pečlivě probádali. Kustovnici čínskou lze navíc vypěstovat i na zahradě, jestliže tedy milujete pěstitelství, rozhodně se pokuste vypěstovat si svou vlastní rostlinku. Kustovnici čínskou sice známe již několik staletí, ale do Evropy se dostala až relativně nedávno.
Vynikající účinky kustovnice na lidské zdraví
V Číně se tohle ovoce považuje za docela silné afrodiziakum, v případě mužů to dokáže navýšit hladinu pohlavních hormonů v krvi. Kustovnice také posiluje obranyschopnost lidského organismu, dále zlepšuje stav zraku, podporuje dobrou činnost jater a ledvin, snižuje krevní tlak, přispívá k vytvoření červených krvinek, pročišťuje lidské tělo od nevyžádaných látek, anebo působí efektivně proti stárnutí. Pro sušené plody je specifická hořkosladká chuť připomínající kombinaci různého ovoce, třeba šípku, brusinek, třešní a mrkve. Plody můžete rovnou jíst, přidat je do jakýchkoliv salátů, koláčů, rýže či polévkových vývarů. Dále se z ní dá vyrobit výborný pročišťující čaj. To se plody zalijí horkou vodou a nechají se louhovat alespoň dvacet minut. Musíte mít ovšem k dispozici kvalitní kustovnici, jelikož některé plody prodávané velmi lacino v supermarketech nedosahují takových kvalit plodů, jež dostanete ve specializovaných obchodech či e-shopech. Kustovnice nacházející se v hypermarketech často obsahuje oxid siřičitý a jiné alergeny.
Dávkování raději dodržujte
Kustovnici nepodávejte dětem mladším jednoho a půl roku, ti ji konzumovat nesmí. Dětem do deseti let věku bohatě stačí asi jedna malá hrst bobulí denně. Děti starší deseti let mohou sníst přibližně tu samou denní dávku co dospělí, to činí takových třicet bobulí. Při nadměrné konzumaci hrozí potíže se zažíváním. Též moc nedoporučujeme konzumovat větší množství kustovnice před spaním, mohli byste trpět nespavostí. Pokud budete dodržovat doporučené dávkování, žádné zdravotní komplikace vám nehrozí. Nejvhodnější je dopřát si kustovnici čerstvou, což chápeme, mnohdy může představovat problém, protože samotné plody nevydrží tak dlouho čerstvé. Pozitivní vlivy na lidské zdraví naleznete již po několika týdnech užívání.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.