„Kuna se u mě neobjevila už roky. Plaším ji řešením za 0 Kč,“ chlubí se čtenář Michal

Kuna lesní

„Kuna se u mě neobjevila už roky. Plaším ji řešením za 0 Kč,“ chlubí se čtenář Michal. Zaznamenali jste v noci podivné zvuky, nepříjemný zápach nebo rozkousanou izolaci? Pak se vám nejspíš doma usídlila kuna. Tato chytrá zvířata jsou známá tím, že se vkrádají na půdy, do stodol a dokonce i pod kapoty aut. Ale nezoufejte – existují chytré a humánní způsoby, jak je přimět k odchodu. Nejnovější šikovný tip máme od našeho čtenáře.

Proč je důležité jednat rychle

Kuny mohou vypadat roztomile, ale ve skutečnosti dokážou ve vašem domě způsobit značné škody. Mohou ničit izolaci, zanechávat po sobě nehygienický odpad a dokonce vytvářet nebezpečí požáru tím, že prokousávají elektrické dráty.

TIP: Víte, proč vám pes olizuje nohy? Ne vždy je to z náklonnosti. Toto chování může ukazovat i na vážné potíže.

Plašič na kunu? Chemie je lepší

Na internetu se často diskutuje o různých plašičích, ale podle zkušenosti našeho čtenáře Michala z Brna tyto metody nemusí vždy fungovat. „Zdá se, že mám v okolí snad úplně hluché kuny, protože jim nikdy žádné plašiče nevadily,“ říká napsal nám do redakčního e-mailu. Naopak se mu osvědčily chemické prostředky s intenzivní vůní. „Nejlepší je gelový blok do WC – má opravdu ostrý a nepříjemný zápach, který kunám zjevně vadí. Když vůně začne slábnout, jednoduše ho šoupnu do WC a do kůlny pověsím nový. Takhle to dělám už roky a nic lepšího jsem zatím nenašel,“ dodává.

Kuna Kuna se u mě neobjevila už roky. Plaším ji

Foto: Pixabay

Jak vyhnat kunu z domu pomocí pachů

Proč to funguje? Kuny mají citlivý nos, proto jsou na ně tyto odstrašující prostředky velmi účinné. A nemusíte sahat jen po chemii do WC, použít lze i další šikovné tipy:

  • Kuličky s naftalínem
  • Voda po holení nebo osvěžovače vzduchu do auta
  • Tkanina namočená v naftě nebo octu

Utěsněte místa vstupu

Jakmile kuna zmizí, zkontrolujte, zda ve vašem domě nejsou mezery nebo otvory větší než 5 cm, kudy by se mohla opět vrátit. Mezi nejčastější místa vstupu patří např:

  • Větrací otvory v podkroví.
  • Trhliny ve střeše nebo ve stěnách.
  • Uvolněné šindele nebo podhledy.

Utěsněte je kovovým pletivem nebo silným tmelem a budete mít vystaráno.

 

Zdroj: e-mail od čtenáře, https://www.pasti.cz/blog/jak-vyhnat-kunu-z-domu/, https://www.denik.cz/chalupareni/nepritel-ve-vlastnim-dome-jak-se-zbavit-kuny-v-podkrovi-21220815.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)