Kuklík městský: Méně známá léčivka vyřeší zdravotní problémy
Máte problémy s trávením? Trpíte na krvácení dásní? Pak právě pro vás je vhodná tato méně známá bylinka. Poradí si však i s dalšími zdravotními obtížemi. S čím vším vám dokáže pomoci? Kam se vypravit na sběr a je možné si ji vypěstovat na zahradě?
Kuklík městský neboli zaječí oko
Patří mezi málo známé rostliny s léčivými účinky. Říká se jí rovněž kuklice, kravský kořen, hřebíčková bylina. Jedná se o vytrvalou bylinu. Koncem května září drobnými žlutými květy. Sbírá se oddenek, a to především na jaře a pak také můžete na podzim. V oddenku jsou přítomny účinné látky, jako například hořčiny, třísloviny, silice, pryskyřice apod. Kuklík městský roste v křovinách, na okrajích lesů, v lužních lesích, na lesních cestách, stinných rumištích, v zastíněných částech méně udržovaných parků a zahrad, od nížin do podhorských oblastí. Ve vyšších polohách jen vzácně.
Podmínky pro pěstování
Pokud byste si chtěli kuklík městský sami vypěstovat, pak je dobré vědět, že potřebuje humózní, výživnou půdu, jakožto slunečné či polostinné místo. Zároveň má vysoké nároky na vlhkost. Je zapotřebí pravidelné zálivky. Rostlina je jinak v podstatě nenáročná a hodí se na trvalkový záhon i na skalku. Semena kuklíku se předpěstovávají od února do dubna. Přímý výsev se provádí na konci léta. Doba klíčení je zhruba 3 až 4 týdny při teplotě 18 až 22 °C.
Kuklík městský: Foto autor Mijam23
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Atlas_roslin_pl_Kuklik_pospolity_9065_7081.jpg
Účinky na zdraví a využití
Pro své svíravé a dezinfekční účinky je kuklík využitelný pro zastavení krvácení, například dásní. Může pomoc při žaludečních vředech. Celkově působí pozitivně na trávicí soustavu, neboť posiluje žaludek a účinkuje při průjmu, a to i při chronickém.
Doma si z něj můžete připravit nálev, kdy cca 15 g sušeného oddenku zalijete 150 ml vroucí vody, necháte 10 minut louhovat a poté scedíte. Nálev byste měli užívat maximálně 3x denně. Další možností je výroba tinktury. Na tu budete potřebovat čerstvý nebo sušený kořen, který zalijete 40 % lihem a necháte na slunci po dobu 2 týdnů. Tinktura se užívá podle potřeby i několikrát denně po 20 až 25 kapkách.
Zdroj: mojezdravi.cz, bylinkovo.cz, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29687729/
Náhledové foto: Náhledové foto: autor Tournasol7 https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Geum_urbanum_in_Aveyron_(5).jpg