Kuchyňský odpad, kterého se běžně zbavujeme, lze využít v zahradě
Kompostování je skvělým způsobem, jak můžete zužitkovat velké množství kuchyňského odpadu. Má to hned několik výhod: za prvé kuchyňský odpad neplní váš odpadkový koš či popelnici. Za druhé je zužitkován a použit pro doplnění živin rostlin, které budete na kompostu pěstovat. A za třetí kompost nemusí být obrovská hromada, ale pouze malé zařízení v bytě. Pokud jej budete plnit správně, nebude vznikat nežádoucí zápach. Na který kuchyňský odpad se ale v rámci kompostu obvykle zapomíná?
Skořápky vajec
Spousta lidí je přesvědčena o tom, že do kompostu patří pouze rostlinné zbytky, jako jsou zbytky ovoce a zeleniny nebo jejich slupky. Pravdou je, že například zbytky masa a spousta dalších živočišných produktů nemají v kompostu co dělat, protože zbytečně přitahují hmyz, který v kompostu nechcete. Navíc nepříjemně páchnou. To se ale netýká skořápek z vajec. Předtím, než je přidáte do kompostu, nechte je uschnout na radiátoru nebo okenním parapetu. Poté je rozdrťte a přidejte do kompostu (nebo je rozemelte a přidejte do půdy k rostlinám rovnou). Skořápky obsahují vápník, který slouží k podpoře růstu rostlin. Kromě toho je můžete rozdrcené nasypat okolo rostlin, které chcete chránit před hlemýždi a slimáky.
Foto: Pixabay
Kávová sedlina
Kávová sedlina funguje jako hnojivo pro všechny typy rostlin. Obsahuje organické látky, které obohacují půdu, zlepšují její strukturu, zadržují vodu a provzdušňují půdu. Pokud ji však používáme ve velkém množství, může ovlivnit pH vaší půdy (a to na kyselé). Kávová sedlina se používá pro mulčování kolem rostlin.
Banánové slupky
Banánové slupky se staly tak trochu předmětem sporu. Někteří zahradníci jej nedoporučují, protože se obávají, že v půdě začnou hnít a způsobí tak hnilobu kořenů rostlin. To se ale obvykle stává pouze v případě, že do půdy zakopete celou slupku v jednou kuse. Pro ideální použití je třeba nakrájet slupku na malé kousky a teprve poté ji zapracovat do půdy nebo přidat do kompostu. Banánové slupky obsahují vápník, hořčík, síru, draslík a fosforečnan sodný.
Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-3-odpady-kuchenne-wzbogacajace-ziemie,nId,4912336
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!