Krušpánek čili zimostráz: jeho pěstování není vůbec náročné
Krušpánek je lidové označení pro dřevinu, kterou si s oblibou připínáme na slavnostní oblečení při svatbách. Pokud byste hledali vědecké jméno rostliny, zjistili byste, že se jí říká zimostráz vždyzelený, latinsky pak Buxus sempervirens. Výhodou této rostliny je to, že jej můžete pěstovat v jakýchkoli tvarech a vytvořit si z nich ohraničení celého pozemku. Pěstovat se dá ve stínu i na slunci, takže jej využijete opravdu kdekoli.
Nenáročný krušpánek
Původ rostliny se uvádí jako střední a jižní Evropa, Kavkaz, Malá Asie a severní oblast Afriky. To znamená, že podmínky v České republice jsou pro jeho pěstování ideální. Tento stálezelený keř pěstujeme zejména jako dekorativní prvek v zahradě. Ačkoli velmi láká domácí mazlíčky, měli bychom být s jeho výsevem velmi opatrní: je totiž jedovatý. Proto zvažte, zda jej na své zahradě chcete skutečně mít. Kvete v březnu a dubnu, květy jsou voňavé. Pěstovat jej můžete jako živý plot, solitér, ve skupinové výsadbě i jako součástí kompozice.
Foto: Pixabay
Pěstování krušpánku
Tato dřevina se těší poměrně rychlému růstu: za rok můžete očekávat přírůstky v délce 5 až 10 cm. Maximální výšky dorůstá od 1 do 3 metrů. Široký je obvykle do 4 metrů. Maximálních rozměrů dosahuje obvykle až 30 let po výsadbě. Pro pěstování je vhodné jakékoli světlo: slunečné stanoviště, polostín, nebo i stín. Důležité je, aby půda byla dobře propustná a mírně vlhká – krušpánek nemá rád podmáčenou půdu. Půda by měla být ideálně mírně alkalická. Rostlina je mrazuvzdorná až do – 20 °C.
Péče a množení krušpánku
Jednotlivé rostliny vysazujeme ve vzdálenosti 15 až 25 cm, a to na jaře (březen, duben) nebo na podzim (září, říjen). Ideální je pěstovat krušpánek z řízků, takže pokud máte již existující a dobře vzrostlou rostlinu, neexistuje levnější a rychlejší způsob, jak si vytvořit další exemplář.
Prořezávání krušpánku
Krušpánek je třeba prořezávat, protože to přispívá k jeho hustému růstu. Zároveň tak kontrolujete velikost a tvar rostliny. Výhodou je, že můžete vyrábět různé geometrické tvary. Musíte ale být trochu trpělivý, hned první rok pravděpodobně nedosáhnete požadovaného tvaru. Ideálními termíny pro řez jsou měsíce duben, květen, červen, červenec, srpen. Nemusíte se bát, že byste řezem rostlině ublížili, snáší ho velmi dobře. U volně rostoucích keřů postačí sanitární řez brzy na jaře. Zimostráz tvarovaný do složitých tvarů vyžaduje v období růstu časté prořezávání (až pětkrát).
Hnojení a zálivka
Hnojíme dvakrát za rok (březen, září) tak, že do půdy kolem krušpánku zapracujeme kompost. Pokud pěstujete krušpánek v nádobě, přihnojování je častější, a to od dubna do srpna jednou za týden. Zaléváme podle potřeby, což je asi jednou za týden (může se lišit v závislosti na zvoleném stanovišti). Zaléváme, když je suchá horní vrstva substrátu v květináči cca 15 mm. Zálivka je vyžadována také v zimě.
Zdroje info:
https://fajnyogrod.pl/katalog-roslin/roslina/bukszpan-zwyczajny/
https://www.pestujemedoma.cz/clanek-krasa-stalezeleneho-zimostrazu-115
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!