Krtci, hraboši, hlemýždi: zbavte se jich co nejdříve

Krtek

S příchodem jara se probouzí příroda, bohužel však také škůdci, kteří se těší, jak si z naší zahrady vezmou to nejlepší. A když ne to nejlepší, tak mohou způsobit obrovské škody. Naštěstí existují způsoby, jak se jich můžete zbavit – i když to není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Naším cílem bude znepříjemnit jim život tak, že se vaší zahradě raději vyhnou. Výjimkou bohužel nebudou ani smrtící pasti.

Nejběžnější škůdci na zahradě

Mezi nejběžnější škůdce patří bezpochyby krtci, hlodavci a hlemýždi. V určitém množství mohou být tato „zvířátka“ užitečná a v zahradě prospěšná. Nicméně většina zahradníků je ráda nevidí. Množí se totiž často rychleji, než vaše rostlinky na zahradě. Je potřeba se proti nim bránit. Než se pustíte do aplikace nejrůznějších chemikálií, které můžete koupit v zahradních centrech, je dobré se jich zkusit zbavit ekologicky.

Krtek a jeho (ne)prospěšnost

Krtek je savec žijící pod zemí. Živí se různým škodlivým hmyzem, pojídá larvy, kukly a dokonce i hlemýždě. Bohužel však nepatří mezi oblíbené pomocníky v zahradě. Společně se škodlivým hmyzem totiž spořádá i ten prospěšný. Pochutnává si také na žížalách, které prokypřují a provzdušňují půdu a obohacují ji o výživný materiál. Kromě toho díky krtčincům nevypadá zahrada dobře – obzvláště, když si pěstujete okrasný trávník nebo květinové záhony. Ničí kořenový systém různých rostlin.

Krtinec

Foto: Pixabay

Hraboši jsou také hrozbou

Poměrně velkým problémem se loni na polích stali také hraboši. I tito malí hlodavci se totiž nemalou měrou podílí na ničení kořenů rostlin. Hrozbou jsou ale také ostatní hlodavci, jako jsou polní myši, kteří si pochutnávají na obilí, ale také ovoci a zeleniny či hlízách okrasných rostlin. V zimě, když je nedostatek potravy, se pak pouští také do kůry stromů a výhonků dřevin.

Jak se zbavit škůdců?

K dispozici je hned několik metod. Dostupná jsou speciální zařízení, která umístíte do země. Tato zařízení pak vydávají zvuky, které jsou například krtkům nepříjemné. Některá zařízení navíc vydávají také světelné efekty, které krtci nesnáší. Levnější metodou je umístit plastové láhve na kovový kůl, který je zapíchnutí do země. I tento zvuk krtky odpuzuje. Prodávají se také speciální pasti, které mají po stranách západky. Když do nich zvíře vleze, už se nedostane ven. Pokud nechcete krtka zabít, vypusťte jej minimálně 500 metrů od své zahrady.

Rostliny, které odpuzují krtky a hlodavce

Bazalka, česnek, pryšec, tymián, fazole, větve ořešáku, majoránka, máta či quinoa – to všechno jsou rostliny, které jsou užitečné a navíc odpuzují škůdce. V blízkosti vchodů do chodeb škůdců umístěte několik stroužků česneku nebo větviček rostliny. Někdy se používá také voda, která se nastříká do chodbiček těchto škůdců.

Hlemýždi a jak se jich zbavit

Hlemýždi jedí listy našich pěstovaných rostlin a ničí tak naši úrodu, a to v opravdu velkém množství. Už když ovocné keře nebo zeleninu vysazujete, můžete k nim na okraj záhonu zasadit také bylinky, jako je tymián, majoránka, heřmánek či šalvěj. Také cibule a česnek hlemýždě odrazuje. Hlemýždi milují neposekanou vysokou trávu, takže dobrou prevencí je udržovat svou zahradu posekanou a pravidelně se zbavovat plevele. S rostlinami, na kterých nám hodně záleží, lze zacházet individuálně. Opatrně posypte rostlinu kolem pilinami, kůrou nebo jehličím.

Zdroj: https://ceskobudejovicky.denik.cz/hobby/zahrada-skudci-2020.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!