Kroton: návod na jeho pěstování

Kroton

Kroton (Codiaeum variegatum) patří k nejbarevnějším pokojovým rostlinám. Přitom za svou nádheru vděčí pouze listům. Ty jsou zbarveny do nejrůznějších odstínů: kontrastní žlutá, oranžová, červená, fialová nebo dokonce hnědá. Avšak pěstování této rostliny není tak úplně jednoduché. Pokud rostlina nedostane to, co projevuje, projeví se to právě na kráse jejích listů.

Co je kroton?

Tato rostlina pochází původem z rovníkové zóny Indonésie a Polynésie. V současnosti zahrnuje spoustu druhů, z nichž většinu řadíme mezi keře. Avšak Codiaeum variegatum je druh, který je jako jediný vhodný pro pěstování v interiéru. Listy mají podlouhlý tvar, přičemž okraje se liší podle druhu: mohou být zubaté, zaoblené nebo špičaté. Nejzajímavější je ale jejich zbarvení. Pokud je budete úspěšně pěstovat, mohou dosáhnout až 1,5 metru.

Jaké zvolit umístění?

To, kam rostlinu umístíte, je velmi důležité. Rostlina potřebuje dostatek světla, ale ne příliš. Poroste i ve stínu, nicméně její listy nebudou tak krásně zabarvené. Na druhou stranu příliš intenzívní světlo může popálit listy. V zimě rostlina nesnese průvan, takže se vyhněte liniím mezi oknem a dveřmi.

Kroton

Foto: Pixabay

Jak na zálivku?

I zálivka musí být tak akorát. Příliš mnoho vody způsobuje hnilobu kořenů, při suchu bude rostlina vadnout a listy jí opadají. Voda z vodovodu je obvykle příliš tvrdá, proto používejte raději vodu převařenou nebo dešťovou. V případě, že rostlině začnou usychat konce listů, znamená to, že nemá dostatek vlhkosti. Děje se tak obvykle v létě, když jsou horka, a v zimě, kdy se topí. V takovém případě je vhodné listy čas od času pokropit vodou.

Zimování je důležité

Právě období zimování je pro rostlinu velkou zátěží. Ve svém původním prostředí totiž rostlina zimu nezná. I když ji pěstujeme v interiéru, vzduch je pro ni příliš suchý. Vyplatí se investovat do zvlhčovače vzduchu nebo použít jiný způsob zvlhčení vzduchu (miska s vodou, více rostlin pohromadě atd.). Ani při zimování nesmí teplota klesnout pod 18 °C. V zimě často otírejte listy vlhkým hadříkem.

Co dělat s krotonem na jaře?

Po zimě může vaše rostlina vypadat velmi unaveně. Na místech, kde ztratila nejvíce listů ji ořízněte. Díky tomu bude lepší prostupnost pro nové stonky. Rostlina bude hustší než prve. Prořezávání provádějte v rukavicích, protože z rostliny vytéká při řezu mléčná šťáva – ta může být nebezpečná pro děti i domácí mazlíčky.

Přesazování

Obvykle není potřeba přesazovat do větší nádoby, nicméně půdu byste měli zcela vyměnit každý rok. Vhodný je univerzální substrát s přídavkem rašeliny, který má mírně kyselé pH. Na dně nádoby ponechte drenážní vrstvu.

Zdroje: https://www.sci.muni.cz/bot_zahr/index.php/cs-CZ/2-uncategorised/859-kroton-codiaeum

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!