Krokusy: nádherné rostliny, které musíte mít ve své zahradě
Krokusy patří mezi první rostliny, které můžete po zimě na zahradě vidět. Někdy vykvetou již na konci února. Typickým obdobím jejich růstu je ale březen. Často rostou také v horských oblastech, což jen svědčí o jejich odolnosti. Snadno je začleníte ale také do své zahrady. Ideální jsou na záhon, skalku nebo na trávník. Krokusy potřebují slunce, ale ochranu před větrem. Půda by měla být dostatečně vlhká, ale dobře propustná.
Výsadba krokusů
Cibulky krokusů sadíme na podzim. Připravte si jamky hluboké 6 až 10 cm a od sebe vzdálených asi 8 až 10 cm. Přikryjte je půdou (v dostatečném předstihu je možné půdu obohatit humusem) a dobře zalijte. Půdu kolem nich lehce utlačte. Zálivka není nutná, pouze v případě, že vidíte, že je půda vysušená, můžete ji trochu zalít. První květy se objeví, jakmile po zimě začne svítit sluníčko – musí poskytovat více tepla, než v zimě, kdy slunce jen svítí a nehřeje.
Foto: Pixabay
Jak dlouho krokusy rostou?
V závislosti na počasí se krokusy mohou objevit už na konci února, nejčastěji ale v březnu. Rostlina odumírá až na konci června. To pak její listy zežloutnou a odumřou. Jakmile kvetou krokusy, neměly byste do okolní půdy zasahovat. To znamená, že pokud pěstujete krokusy na trávníku, neměli byste po celou dobu kvetení krokusů trávník sekat. Dokud má rostlina svěže zelené listy, stále ještě čerpá energii pro svůj růst napřesrok.
Vykopání cibulek
Jakmile listy odumřou, můžete vykopat cibulky a uskladnit je při teplotě okolo 20 °C. Poté je kontrolujte, zda se u nich nevyvine nějaká choroba nebo plísňové či houbové onemocnění. Jakoukoli cibulku, která se vám nezdá, izolujte od ostatních – a můžete ji rovnou vyhodit. Skladujte je v papírovém sáčku a na podzim je můžete opět vysadit do půdy. Na zimu je pokryjte mulčem z listů nebo větviček jehličnanů. Na konci února je můžete odstranit.
Péče o krokusy
Krokusy nevyžadují příliš mnoho péče. Jsou dost odolné vůči nízkým teplotám. Potřebují pouze dostatečnou zálivku: půda by měla být vlhká, ale ne přemokřená. Obvykle je zálivka nutná pouze v období sucha. Během výsadby a po dobu kvetení můžete přidat hnojivo. Rostliny nemusíte vykopávat každý rok, obecně se doporučuje dělat to jednou za tři roky. Po této době je dobré je vykopat z důvodu možného vzniku plísní, a proto je vykopat.
Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-krokusy-jak-sadzic-je-w-ogrodzie-i-pielegnowac,nId,4907433
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!