Křídlatky se na zahradě jen tak nezbavíte: Naštěstí je alespoň k jídlu

Křídlatka, jedlá křídlatka, jak zničit křídlatky, bylinky, imunita

Křídlatky se na zahradě jen tak nezbavíte: Naštěstí je alespoň k jídlu. Reynoutria, známá také jako křídlatka japonská nebo Fallopia japonica, je rostlina s dvojí pověstí. Na jedné straně je to botanická kráska s bujnými stonky připomínajícími bambus a listy ve tvaru srdce. Na druhé straně je to notorický vetřelec, který ohrožuje biologickou rozmanitost tím, že se agresivně šíří svým rozsáhlým kořenovým systémem.

Ale podržte se! To totiž není všechno. Křídlatka je totiž také jedlá a plná mnoha léčivých účinků. Zaujalo vás to? Přečtěte si, co všechno o této fascinující rostlině potřebujete vědět.

TIP: Nenechte se zaskočit novými požadavky úředníků a následnými pokutami. Přeložili jsme nový zákon tak, aby mu rozuměl každý

Jak křídlatka přebírá vládu

Křídlatka je nechvalně známá svým rychlým a agresivním šířením. Rozmnožuje se dlouhými, hustě rozvětvenými oddenky. Tyto oddenky mohou dorůstat délky až několika metrů a při šíření z nich vyrůstají nové rostliny. Navíc i malý kousek oddenku – někdy jen několik centimetrů – stačí k vytvoření nové kolonie. Proto je kontrola jeho šíření velmi náročná.

Daří se jí navíc v různých prostředích, co je ten hlavní důvod, proč je považována za jeden z nejinvazivnějších druhů rostlin na světě. Může vytvářet husté porosty, které vytlačují původní flóru, zastiňují ji a brání jí v přístupu slunečního světla.

Křídlatky se na zahradě jen tak nezbavíte

Foto: Pixabay

Reynoutria ve vaší zahradě: Prokletí, nebo požehnání?

Měli byste se tedy obávat, pokud na své zahradě najdete rostoucí křídlatku? Odpověď do značné míry závisí na tom, jak se na tuto záhadnou rostlinu díváte. Pokud máte přírodní zahradu a rádi vidíte, jak se daří rozmanitým původním druhům, pak je tu rozhodně nevítaným hostem. Pokud však oceňujete odolné rostliny nenáročné na údržbu a dokážete křídlatce nemilosrdně vymezit prostor (třeba prostřednictvím hlubokých zemních zábran“, pak ji až tak vehementně likvidovat nemusíte. Mimochodem – na podzim krásně kvete, což byl důvod, proč se vlastně do Evropy dostala. Původně totiž rostla jen v parcích a botanických zahradách.

Jedlá a výživná: Křídlatka

A když už ji na zahradě máte, můžete si na ní i pochutnat. Mladé výhonky, které se objevují brzy na jaře, jsou křehké, křupavé a mají jemnou, pikantní chuť připomínající rebarboru. Můžete je jíst syrové v salátech nebo je vařit, dusit či zapékat jako chřest.

Navíc jsou i překvapivě výživné. Obsahují hned několik prospěšných látek, včetně resveratrolu, který je známý svými antioxidačními vlastnostmi. Jeho vysoký obsah antioxidantů pomáhá chránit buňky před poškozením, bojovat proti volným radikálům a snižovat záněty.

 

Zdroj: https://www.priorita.cz/reportaze/likvidace-kridlatky/, https://www.salamandr.info/poradna/nazev-clanku-poradny-6, https://www.nakupzdrave.cz/blog/kridlatka-japonska-a-jeji-vyuziti-v-lekarstvi/


Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)