Křen jako přírodní antibiotikum a recepty do domácí lékárničky
Křen je rostlina, kterou vykopáváme na podzim. Pokud jej kupujeme, dostupný je celoročně. Je skvělým doplňkem pro salát z červené řepy. V současné době si jej užíváme jako doplněk ke klobáse nebo také v křenové omáčce. Zatímco dnes má své místo zejména při vaření, naši předkové jej používali spíše jako léčivou rostlinu. Prospěšný byl pro posilování imunity, problémech s respiračním ústrojím, ale také při bolestech páteře, zad a revmatických bolestech.
Přínosy křenu
Křen (Armoracia rusticana) je trvalka, na kterou můžeme narazit na území Evropy, Střední Asie i Severní Ameriky. Dnes si vychutnáváme zejména kořen rostliny, který se vyznačuje svou výraznou chutí, nicméně k jídlu jsou také listy křenu. Křen je bohatým zdrojem vitamínu C – obsahuje ho dokonce více, než citron! Kromě toho obsahuje také vitamín A, K, B. Z minerálů to jsou vápník, fosfor, sodík, draslík a hořčík, v menší míře zinek a železo. Díky látkám, jako jsou fytoncidy, fenyletylalkohol a lysozym jej můžeme označit jako přírodní antibiotikum.
Foto: Pixabay
Křen proti bolestem zad
Pokud vás trápí bolesti zad, páteře nebo revmatické bolesti, měli byste se spolehnout zejména na listy křenu. Pravdou je, že mírně může pomoci konzumace samotného kořene, nicméně listy jsou mnohem účinnější. Přikládáme je na bolavá místa zevně, a to tak dlouho, dokud nezačnou usychat. Ne vždy je ale křen v sezóně. V takovém případě je dobré si z něj připravit mast. Omyté listy křeny rozmixujte a smíchejte s trochou kokosového oleje. Tuto mast uzavřete a mažte si s ní postižené oblasti.
Sirup proti kašli a nachlazení, pro podporu imunity
Vzhledem ke svým antibakteriálním, antivirovým a fungicidním vlastnostem je možné křen využít také při infekcích dýchacích cest. Je vhodný pro usnadnění odkašlávání i jako preventivní lék na podporu imunity. Nastrouhejte si 100 g oloupaného křenu, smíchejte se 100 ml vody a nechte hodinu odstát. Poté slijte přes jemné plátýnko a smíchejte s medem. Medu by mělo být tolik, co bylo původně křenu, tedy 100 g. Sirup užívejte třikrát denně po lžičce.
Křen proti bolesti hlavy
Křen můžete užívat také ve formě inhalace proti bolesti hlavy nebo problémech s dutinami. Kořen křenu nastrouhejte a vložte do sklenice a zalijte jablečným octem. Uzavřete a nechte 10 dní odležet. Každý den sklenici protřepejte. Tuto směs smíchejte s vodou pro inhalaci. Je možné ji nanést na hadřík a přiložit na čelo, což by mělo pomoci proti bolesti hlavy.
Křen na hubnutí
Křen pomáhá trávit těžká a tučná jídla. Kromě toho také urychluje metabolismus, čímž urychluje také spalování tuků. To je důvod, proč se používá při hubnutí. Za tímto účelem si můžete připravit směs, kterou připravíte tak, že 130 g křenu nastrouháte, smícháte se 4 lžícemi medu, šťávou ze 3 citronů, 2 lžic skořice a dvoucentimetrovým kouskem zázvoru (oloupaným a nastrouhaným). Připravenou směs užívejte dvakrát denně po dvou lžičkách.
Zdroj: https://porady.interia.pl/zdrowa-zywnosc/news-chrzan-wlasciwosci-i-zastosowanie,nId,5577248
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!