Křen coby zajímavý doplněk mnoha pokrmů: Chyby při pěstování a jak potlačit jeho štiplavou chuť
Mnohdy bývá nazýván jako český ženšen. Vyznačuje se specifickou chutí. Rozhodně je zajímavým doplňkem mnoha pokrmů. Křen není náročný na pěstování, přesto mnozí dělají zásadní chyby. Které to jsou? A jak lze snadno potlačit jeho štiplavou chuť?
Zásadní je správné sázení
Křen patří mezi vytrvalou rostlinu s mohutným dužnatým kořenem, který má válcovitý tvar, z jehož hlavy vyrůstá více lysých lodyh, které často dorůstají do výše 50 až 100 cm. Jsou přímé, na průřezu oblé a uvnitř duté, podélně rýhované. Jedná se o rostlinu, která se samovolně rozmnožuje semeny a rozrůstáním kořenových výběžků. Množit lze dělením rostlin, jakožto kořenovými odřezky.
Časté chybování je už při samotném sázení. Zde je třeba vědět, kde je horní část kořene. A tou musí směrovat řízek vzhůru. Při sázení otřete kořen hrubým hadrem, abyste zbavili řízek kořenů a pupenů. Do půdy sázejte řízky mírně pod úhlem. Poté je nutné přihrnout a přitlačit půdu kolem.
Červnová kontrola
V červnu je nutné křen okopávat, zalévat a přihnojovat až do chvíle, kdy je zapotřebí kořen opět odhalit a zbavit ho zbytečných kořínků na horní i spodní straně. Rovněž je nutné zkontrolovat růžici listů vyrůstajících z kořene. Pakliže jich vyrůstá několik, nechte jen jednu nejbohatší. Po této červnové kontrole, křen znovu přihrňte a starejte se o něj jako doposud.
Správnou péčí lze předejít mnoha chybám
O křen je zapotřebí správně pečovat. Pokud ho neočistíte, jak je uvedeno již výše, bude mít nadměrné množství kořínků a výhonů, které budou tenké. Rovněž tak pozor na pozdější sklizeň během zimy. Křen se správně sklízí po uvadnutí listů na konci podzimu. Sklízí se nejsilnější část, zatímco tenké cca 1 cm silné kořínky se nechávají na novou výsadbu na jaře. Sklizený křen skladujte ve vlhku a chladu, ideálně v písku.
Foto autor: Anna reg https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kren_Verkauf.jpg
Eliminace štiplavé chuti
Pakliže vám vadí štiplavá chuť, tak můžete křen po jeho oloupání na 1 hodinu namočit do studené vody. Při kontaktu s kyslíkem rychle hnědne, z tohoto důvodu do něj můžete přidat jablečný ocet či malé množství šťávy z citronu.
Zdroj: ireceptar.cz, pestujme.cz
Náhledové foto: Pixabay