Křemenáč krvavý: Krásná houba, která jen tak nečerviví

Křemenáč krvavý

Křemenáče jsou bezesporu nádherné houby, se kterými je radost se setkat. Nejčastěji se na okrajích různých lesů a remízků vyskytuje křemenáč osikový, případně křemenáč březový. Setkat se ovšem lze také s křemenáčem krvavým, který má specifickou barvu připomínající onu nejznámější lidskou tělní tekutinu. My se právě na tuto houbu zaměříme podrobněji, jelikož jsme měli tu čest se s ní v lese potkat.

Červenorezavý klobouk v kombinaci s bělavými rourkami

Stačí se podívat na klobouk a budete mít jasno. Barevně se velmi přibližuje červenému odstínu krve. Povrch klobouku je lehce plstnatý a trochu lepkavý. Klobouk se vyznačuje polokulovitým tvarem. Rourky tohoto křemenáče mohou být dlouhé až 30 mm, typické jsou bílými stěnami. Ve stáří hnědnou až šednou. Na otlačených místech póry ztmavnou.

Křemenáč krvavý

Křemenáč krvavý: Foto Radek Štěpán

Rezavé šupinky na třeni

Na rozdíl od klasického křemenáče osikového se třeň křemenáče krvavého vyznačuje červenými šupinkami. V dospělosti přechází barva šupinek až skoro v černou. Narušená místa na třeni houby mají načervenalý charakter, případně rezavý odstín. Ve spodní části třeně se setkáme mnohdy také s modrozelenými skvrnami.

Na červy zapomeňte

Jen výjimečně se lze setkat s tím, že by byly plodnice této houby červivé. Možná to bude tím, že je křemenáč poměrně tuhý.

Křemenáč osikový

 Křemenáč osikový: Foto Radek Štěpán

Multifunkční využití křemenáče krvavého

Houbu můžete využít na různé způsoby. Klasiku představuje samozřejmě sušení, kdy je třeba počítat s tím, že houba dokonale ztmavne. Jinak se křemenáč krvavý hodí také na nakládání do octa nebo do omáček.

Zdroje info: Autor, ohoubach.cz, myko.cz

Křemenáč krvavý: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.