Krásnoplodka: Návod na pěstování

Krásnoplodka

U jaké jiné rostliny byste hledali tolik krásy v podobě malých většinou fialových kuliček? Krásnoplodka označovaná latinsky jako Callicarpa má svůj původ až v daleké Číně. Jedná se o středně velký opadavý keř, který spadá do kategorie korýšovitých. Typický je krásnými růžovými kvítky, jež se později mění na fialové malé peckovice držící na jednotlivých větvích i poté, co opadají veškeré lístky. My se v následujících řádcích zaměříme na pěstování krásnoplodky.

Několik odrůd a kultivarů krásnoplodky

Samotná krásnoplodka v sobě snoubí cca 150 druhů, což je nemálo. Volit je možné jak druhy s bílými květy, tak i červenými, opadavé, případně stálezelené. Záleží jenom na vás, co zvolíte. My upozorníme na 4 nejznámější druhy.

Krásnoplodka vidličnatá (C. dichotoma)

Jestliže chcete keř schopný dorůst až 2 metrů, jste na správné adrese. Vyznačuje se mimo jiné krásnými bílými a růžovými kvítky i plody purpurového odstínu.

Krásnoplodka Bodinierova (Calliacarpa bodnieri)

Tento druh krásnoplodky se vyznačuje především vysokou rezistencí vůči mrazům a schopnost rychle obrazit po řezu. Květy má klasicky růžové a plody sytě fialové.

Krásnoplodka japonská (C. japonicea)

Sázkou na čistou krásu s bílými květy je krásnoplodka japonská. U nás se pěstuje výhradně v nádobách, jelikož je poměrně choulostivá. Je nutné ji také zazimovat v zimní zahradě.

Krásnoplodka vidličnatá (C. dichotoma)

Tento kultivar je typický především sytě červenopurpurovými plody a květy růžové i bílé barvy.

Vyberte správné stanoviště

Volba správného stanoviště je u krásnoplodky nesmírně důležitá. Optimální je místo v polostínu, které je solidně chráněné. Půda by měla být propustná s dostatečným množstvím humusu. Ideální je neutrální až mírně kyselé pH. Co se týká vlhkosti, krásnoplodka dokáže přečkat déle trvající sušší období.

Základy pěstování krásnoplodky

K výsadbě se odhodlejte na jaře s tím, že v jámě byste měli mít drenážní vrstvu. Jestliže si nepořídíte samosprašnou odrůdu, rozhodně byste měli mít samičí i samčí rostlinu. Ke krásným květům rostlina nasazuje především na nových letorostech. Proto je třeba ji kousek nad povrchem země seříznout. Řezem si rostlinu také natvarujete dle potřeby. V zimě ji chraňte nahromaděným listím. K množení dochází bylinnými řízky, jež se odebírají na podzim.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.