Krásné romanesco: Ani květák, ani brokolice

Romanesco

Máte rádi květák a brokolici, případně alespoň jednu z těchto plodin? Není se čemu divit, obojí je skvělé. Mnohdy si ale člověk říká, jestli nevsadit na něco poněkud originálnějšího, co by mělo podobnou chuť. Existují vůbec alternativy? Určitě ano, tu pravděpodobně nejznámější představuje romanesco. Ještě jste se s touto zeleninou nesetkali? Pak jste na správném místě, protože právě romenscu se budeme věnovat podrobně v následujících řádcích. Představíme si ho a podíváme se na detaily týkající se jeho pěstování.

Italský elegán

Romanesco najdeme pod různými názvy. Označení Romanesco broccoli, jak je tato plodina nazývána v Americe, prozrazuje, že má něco z květáku i brokolice. Ve Francii se hovoří o zelí, konkrétně se nazývá Romanesco cabbage. Ve své domovské zemi Itálii ho označují jako Broccolo romanesco. Vzhledově určitě připomíná spíše květák, nicméně specifické spirály jsou poněkud odlišné a barva samozřejmě také. Chuťově má blíže k brokolici, nicméně intenzita chuti je mnohonásobně vyšší.

Zdroj spousty vitamínů

Romanesco obsahuje hodně kyseliny listové a také vitamínu C. Vždy v pouhých 100 gramech rostliny je obsažena kompletní denní dávka pro dospělého člověka. Co se týká kuchyňského využití, funguje jako skvělá příloha. V zeleninových salátech určitě obstojí. Jinak můžete romanesco také zapékat, případně kombinovat právě s květákem a brokolicí.

Romanesco

Zásady pěstování romanesca

Pravidla pěstování romanesca se hodně podobají brokolici a květáku. Bez problémů tuto plodinu můžete předpěstovat ve skleníku či v pařeništi. Vegetační doba se standardně pohybuje od 75 do 100 dní. Doba venkovního výsevu začíná po konci mrazů. Do skleníků s vyšší teplotou lze vysadit již na konci února. Co se týká stanoviště, ideální je prosluněné s prostou půdou mající hodně živin.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.