Království sladkých brambor: Jak vypěstovat batáty

Batáty jsou jedním z nejlepších zdrojů sacharidů. Tato plodina roste za teplého počasí po celém světě, od tropických oblastí po mírné podnebí. Plody mají oranžovou barvu a jsou plné vitamínů. Každý plod je bohatý na vitamíny A a C, spolu s mnoha důležitými minerály. Používejte je syrové, vařené nebo pečené, do polévek, k masu, dezertů nebo jako smažené hranolky. Jejich použití je téměř tak univerzální, jako u klasických brambor.

Vhodné prostředí pro pěstování batátů

Batáty porostou i ve špatné půdě, ale v příliš hutné půdě se mohou vyvinout zdeformované kořeny. Naopak v písčitých půdách se tvoří dlouhé kořeny. Chcete-li vytvořit dokonalé prostředí, vytvořte dlouhé, široké a asi 25 centimetrů od sebe vzdálené vysoké hřebeny. Do půdy zapracujte velké množství kompostu a vyhýbejte se hnojivům bohatým na dusík, která produkují svěží listoví, ale žádné plody.

Předklíčení

Batáty pěstujeme ze zakopených hlíz s vegetačními očky, které jsou k pěstování určeny. Batáty, které koupíte v obchodě s potravinami, jsou častokrát upraveny, aby nedocházelo k jejich klíčení. Pro rychlejší růst můžeme batáty předklíčit ve sklenici s vodou. Do hlízy z boku zapíchneme špejle a ponoříme je do vody tak, aby hlízy byly z jedné třetiny ponořené. Jakmile vyrostou kořeny, můžete je zasadit do květináče. Tento bod lze ale přeskočit.

Výsadba

Hlízy vysazujeme do hřebenů brázd. Předpěstované rostliny vysazujeme až po mrazících. Je-li příliš sucho, během jejich vegetačního období je zavlažujeme pro vyšší výnosy. Batáty dozrávají za 90 až 170 dní a jsou extrémně citlivé na mráz. Vyberte proto místo na plném slunci. Vytvořte díry asi 15 cm hluboké a do nich umístěte hlízy. Zahrňte je až k horním listům, jemně, ale pevně. Dobře zalijte.

Sklízení

Podobně jako brambory jsou batáty připravené ke sklizni v okamžiku, kdy zaschnou lodyhy. To je tak v září nebo na začátku října. Sklizené batáty dáme na chladné a dobře větrané místo, aby nedošlo k hnilobě. Již z této sklizně si můžeme oddělit hlízy, které použijeme na jaře k další výsadbě. Takové hlízy pak skladujte v bednách s pískem nebo rašelinou.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!