Kozí brada pórolistá: pěstování a využití
Kozí brada zahrnuje spoustu různých druhů, z nichž asi nejznámější je právě Tragopogon porrifolius tedy kozí brada pórolistá. Pěstujete se jako okrasná rostlina a také pro svůj jedlý kořen. Miluje co možná nejvíce slunce a pěstuje se pouze jako jednoletá rostlina. Pokud jsou splněny ideální podmínky pro její pěstování, objevuje se kozí brada i napřesrok, aniž bychom se o její množení museli starat. Vzhledem k tomu, že se šíří zahradou sama, mohly by vznikat obavy, že poroste tam, kde by neměla. Velice dobře ale snáší přesazování, takže i když se to stane, můžete ji jednoduše přenést na žádoucí místo.
Jedlé části rostliny
Brzy na jaře si můžete pochutnat na listech této rostliny. Svou chutí i vzezřením tak trochu připomínají špenát, takže je lze použít jako alternativu. Skvěle se hodí jako „zelená složka“ například od velikonoční nádivky. Jedlá jsou také poupata rostliny, které je třeba sklidit těsně před otevřením. Tato stačí krátce povařit. Poté je slijte, zakápněte olivovým olejem, citronovou šťávou a solí. Jejich chuť se podobá artyčokům.
Foto: Pixabay
Mléčný latex
Ze stonku kozí brady po odtržení teče bílé mléko. Pokud se dostane na oblečení, jen tak se ho nezbavíte. Je-li na nějakém povrchu, ze kterého byste ho mohli setřít, udělejte to co nejdříve. Čerstvé mléko lze odstranit, avšak po zaschnutí už ne. Mléko z pampelišky i kozí brady se běžně používá na bradavice, takže si jím můžete potírat postižená místa. Při zpracování rostliny si proto připravte po ruce nádobu s vodou, kde si ruce opláchnete.
Sběr semene
Kozí brada se podobá černému kořeni. Vyséváme ji v dubnu do půdy nebo hrůbků. Květy rostou bez opory a vykvétají postupně. Po uzrání se mění v ochmýřené koule – podobně jako pampeliška. V tuto chvíli je můžeme odebrat. Opatrně je odstřihněte a dejte do nádoby, aby se semena nerozfoukala. V této nádobě je nechte dosušit. Vzhledem k tomu, že květy dozrávají postupně, také je třeba je postupně sklízet. Po usušení stačí semena promnout v prstech, abyste je očistili od chmíří a následně jen rozfoukat. Takto připravené osivo je klíčivé po dobu až 5 let.
Výsadba semen
Semena vyséváme brzy na jaře ve sponu 40×40 cm, protože dospělá rostlina může dosahovat až 1,5 metru.
Zdroj: https://scottishforestgarden.wordpress.com/2012/06/22/salsify/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!